Antiserum Nedir?

0
Advertisement

Antiserum nedir, neye denir? Antiserum ile ilgili genel ve kısa, temel bilgilerin yer aldığı yazımız. Antiserum ne işe yarar?

Antiserum Nedir?

ANTİSERUM, belli bir antijenle bağışıklık verilmiş (aşılanmış) canlılardan elde edilen kan serumuna denir. Böyle bir serum bağışıklıkta kullanılan antijene karşı antikor içereceğinden koruyucu ve tedavi edici olarak kullanılır.

Tetanos antiserumu. Tetanos toksiniyle bağışıklanmış hayvanlardan (at, dana v.b) elde edilen serum. Ağır yaralanmalardan sonra koruyucu olarak, tetenos oluştuktan sonra da tedavi edici olarak hastaya şırınga edilir.

Difteri antiserumu. Difteri basili toksiniyle aşılanmış hayvan serumu. Böyle bir antiserum antikorlardan başka çok miktarda yabancı türden protein de içerdiğinden aşırı duyarlık tepkilerine yol açabilir. Antiserumlar doğal antikorları içeren serumlardan da elde edilebilir. Kan grubu faktörlerine karşı hazırlanmış A antiserumu, B antiserumu böyledir.

Rh antiserum. Rh pozitif alyuvarlarla bağışıklanmış Rh negatif bir insandan elde edilen serum. Toksin niteliğindeki antijenlere karşı antikorları içeren antiserumlara antitoksin de denir.

Advertisement

Leave A Reply