Antrakoz Hastalığı Nedir? Belirtileri

0
Advertisement

Antrakoz hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? Antrakoz, kara akciğer hastalığı nedir, tedavisi hakkında bilgi.

Antrakoz Hastalığı

Antrakoz, kara akciğer hastalığı olarak da bilinir, kömür tozlarının çok uzun süre solunmasından ileri gelen, bu yüzden kömür madeni işçilerinde çok sık görülen solunum sistemi hastalığıdır.

Antrakoz, pnömokonyoz hastalığının bir çeşididir ve kömür tozlarının birikmesi sonucunda akciğerler yer yer mavi-siyah renk aldığı için halk arasında kara akciğer hastalığı olarak anılır. İlk kez 16. yüzyılda Alman mineraloji bilgini Georgius Agricola’nın kömür işçilerinde tanımladığı antrakoz, en az 30 yıl kömür ocağında çalışmış işçilerin yarısından çoğunda görüldüğü için, birçok ülkede en yaygın meslek hastalığı olarak kabul edilir.

En çok antrasit gibi sert kömür ocaklarında çalışan işçilerde görülen hastalığa, yumuşak kömür ve grafit işçilerinde de rastlanır. Başlangıçta yavaş yavaş gelişen antrakozun ilk belirtileri, ancak 10-20 yıl süreyle kömür tozlarının solunmasından sonra ortaya çıkar ve hastalığın şiddeti alınan toplam kömür tozu miktarıyla doğrudan orantılıdır. Bununla birlikte, kömür tozları çoğu kez benzer belirtilere yol açan silis tozlarıyla karışmış halde bulunduğundan, antrakozun tek sorumlusunun kömür tozları olduğu çok kesin olarak söylenemez. Yapılan araştırmalar, sigara alışkanlığının da hastalığı ağırlaştırdığını göstermiştir. Başka rahatsızlıklara yol açmadığı sürece ağır belirtiler göstermeyen hastalık, ilerlemiş durumda çoğu kez akciğer amfizemi, kronik bronşit ve tüberkülozla birlikte görülür.

Advertisement

Leave A Reply