Apremilast İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Apremilast ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Apremilastın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Apremilast neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Apremilast

Apremilast

Kullanımları

Bu ilaç belirli bir artrit tipini (psoriatik artrit) tedavi etmek için kullanılır. Apremilast ayrıca belirli bir cilt durumunu (orta ila şiddetli plak sedef hastalığı) tedavi etmek için kullanılır. Apremilast, fosfodiesteraz 4 (PDE4) inhibitörleri olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Psoriatik artrit tedavisi için ağrı ve şişliği azaltır ve etkilenen eklemlerde esnekliği artırmaya yardımcı olabilir. Plak sedef hastalığının tedavisi için, bu durumla ortaya çıkan cildin kızarıklığını, kalınlaşmasını ve ölçeklenmesini azaltmaya yardımcı olabilir.

Apremilast ayrıca Behçet hastalığı olan kişilerde ağız yaralarını tedavi etmek için kullanılır. Ağrıyı azaltmaya ve bu ağız yaralarının iyileşmesini iyileştirmeye yardımcı olur.

Apremilast Tablet nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle günde iki kez, doktorunuzun yönlendirdiği şekilde yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Üretici, tableti almadan önce ezmemeyi, ayırmamayı veya çiğnememeyi yönlendirir. Bununla birlikte, birçok benzer ilaç (hemen salınan tabletler) ezilebilir, bölünebilir veya çiğnenebilir. Bu ilacı nasıl alacağınıza dair doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Yan etki riskinizi azaltmak için doktorunuz sizi bu ilacı düşük bir dozda başlatmaya ve dozunuzu kademeli olarak artırmaya yönlendirebilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun.

Advertisement

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

İshal, bulantı / kusma, iştahsızlık, baş ağrısı veya kilo kaybı meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Şiddetli bulantı / kusma / ishal gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Nadiren, bu ilacı alan kişiler depresyon, intihar düşünceleri / girişimleri veya diğer zihinsel / ruh hali sorunları yaşayabilir. Siz veya aileniz / bakıcı, depresyon belirtileri, intihar düşünceleri / girişimleri, kendinize zarar verme düşünceleri dahil olmak üzere ruh halinizde, düşüncelerinizde veya davranışlarınızda olağandışı / ani değişiklikler fark ederseniz hemen doktorunuza bildirin.

Advertisement

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Apremilast almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: böbrek hastalığı, zihinsel / ruh hali bozuklukları (depresyon gibi).

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Diğer ilaçlar apremilastın vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da apremilastın çalışma şeklini etkileyebilir. Örnekler arasında nöbetleri tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar (karbamazepin, fenobarbital, fenitoin, primidon), rifamisin (rifampin, rifabutin gibi) bulunur.


Leave A Reply