Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Arnavut Ciğeri nasıl yapılır. Arnavut ciğeri malzemeleri ve tarifi ile yumuşak olması için gerekli olan püf noktalar

Arnavut Ciğeri Malzemeleri:
Yarım kilo kuzu ya da dana ciğeri
1 tatlı kaşığı sirke
1 avuç kadar un
1 çay kaşığı karbonat
1 adet büyük boy patates

Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır?

Arnavut Ciğeri Tarifi:
Ciğerimizi kuşbaşı olarak doğrayın. Genellikle zaten ciğeri satan yerler bunu sizin yerinize yapacaktır. Arnavut Ciğeri yapacağınızı belirtir iseniz ona göre sizin için bu işlemi en güzel şekilde yapabilirler.

Öncelikle küp küp doğranmış patateslerimizi kızartın ve bir kenara koyun.

Önce ciğerde yer alan kokuyu yok edelim. Bunun için temiz bir kağıt üzerine ciğerleri serin. Üzerlerine 1 tatlı kaşığı sirkemizi dolaştırın. Bu işlem ciğerin kokusunu yok edecektir.

Advertisement

Yeni bir temiz kağıt daha açın ve bir avuç un ile a çay kaşığı karbonatı elinizle karıştırın. Bu arada şunu hatırlatmak isteriz ki asla ciğeri yıkamayın eğer ciğerleri yıkarsanız ciğerler sert olacaktır. Ciğerleri un-karbonat karşımına bulayın ve kızgın yağa atın. Kızgın yağda en fazla 3 dakika kadar tutun. Fazla pişirirseniz ciğer sert olur ve lezzeti olumsuz etkilenir.

Ciğerleri önceden kızarttığımız patatesler ile karıştırın. (Patates koymak zorunda değilsinizi sadece ciğerleri de servis edebilirsiniz). Karışım üzerine kırmızı pul biber, kekik ve tuzu ekleyin. Dikkat tuz Arnavt ciğerine en son eklenecek malzemedir. Önceden ciğeri tuzlarsanız ciğer sert olacaktır. Dilerseniz karışımın içerisine hafif kızarmış soğan ile kızartılmış ve doğüranmış yeşil biberler de ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun


Leave A Reply