Arnika Bitkisinin Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir? Arnika Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Arnika bitkisi nasıl bir bitkidir? Ne işe yarar? Arnika bitkisinin faydaları nelerdir? Neye iyi gelir? Arnikanın iyi geldiği durumlar hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Arnika Bitkisi

Kaynak: pixabay.com

Arnika, Orta Avrupa ve Rusya, Pireneler ve Kuzey Amerika ve Kanada’nın dağlık ormanlarında ve meralarında yetişir. Kurutulmuş çiçek başları ve köksap bitkisel olarak kullanılır ve ilk olarak İsviçreli dağcılar tarafından ağrıyan ve ağrıyan uzuvları önlemeye yardımcı olmak için kullanılmıştır. Mideyi tahriş edici etkisinden dolayı nadiren dahili olarak kullanılmıştır. Arnika şu maddeyi içerir: büyük miktarlarda toksik olan helenalin. Kökler, güçlü antimikrobiyal etkiye sahip doğal olarak oluşan bir grup bileşikten biri olan Thymol türevlerini içerir (biosit olarak da bilinir). Thymol, penisilin gibi yaygın antibiyotiklere karşı bakteri direncini bile azaltabilir.

Kırık olmayan deride burkulmaları, kas ağrılarını ve çıkıkları hafifletmek için kullanıldığı gibi, kırılmamış bezelere boya yapıldığında da yardımcı olduğu söylenmektedir. Derhal uygulandığında kılcal damarların kanamasını durdurarak morluk oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Tıkanmış kanı işleyen beyaz kan hücrelerinin aktivitesini uyararak ve eklemlerden ve kaslardan ve şişmiş ve bereli dokulardan hapsolmuş sıvıları dağıtarak çalışır. Aynı zamanda anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel niteliklere sahiptir ve bunlar ağrıyı ve şişmeyi azaltmanın yanı sıra yara iyileşmesini iyileştirmeye yardımcı olur.

Bir ragbi oyuncusu takımı ve küçük çocukları olan bir grup anneyi içeren son denemeler, farklı morarma tedavilerinin etkinliğini karşılaştırdı.

Arnika krem ​​ve haplarının yanı sıra antioksidan enjeksiyonları, spor kompresleri, ağrı kesiciler ve iyileşmeyi hızlandırdığı düşünülen K vitamini gibi çeşitli morarma tedavileri uygulandı.

Neredeyse tüm vakalarda Arnika tercih edilen seçenekti: krem ​​morlukları ve şişliği tedavi etmede etkiliyken, haplar şoku da tedavi eder ve cilt tarafından emilmesine gerek olmadığından daha hızlı rahatlama sağlayabilir.

Advertisement

Arnika genellikle C Vitamini ve biyoflavonoidlerle birlikte alınır, çünkü bunların her ikisi de kılcal damarları darbelere dayanacak şekilde daha da güçlendirir. Sıcak su ayak banyosuna 15 ml Arnika tentürünün eklenmesinin hassas ayakları rahatlattığı söylenir. Saç derisine uygulanan arnika tentürünün saç büyümesini teşvik ettiği söylenir.

Arnika tarihsel bir çare olsa da modern bilim, oynadığı rolün sadece morlukları azaltmakla bitmediğini göstermiştir. Artan kanıtlar, vücudun ameliyat, diş ağrısı ve hatta doğumdan sonra iyileşmesine de yardımcı olabileceğini gösteriyor! Diş hastaları üzerinde yapılan araştırmalar, arnikanın tedaviden sonra ağrı ve kanamayı kontrol etmeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Tıbbi Sorumluluk Reddi


Leave A Reply