Arnolfo di Cambio Kimdir?

0
Advertisement

Arnolfo di Cambio kimdir ve ne yapmıştır? Arnolfo di Cambio hayatı, biyografisi, eserleri ve mimari kariyeri hakkında bilgi.

Arnolfo di Cambio

Arnolfo di Cambio; (d. y. 1245 – ö. 8 Mart 1302, Floransa), geç gotik üsluptan Rönesans’a geçişi yapıtlarında somutlaştırmış heykelci ve mimardır. Floransa Katedrali’ni tasarlamış, henüz hayattayken Toscana’nın en iyi mimarı olarak ün kazanmıştır.

Arnolfo, Cimabue ile resim, Nicola Pisano ile de heykel çalıştı. 1265-68 arasında Siena Katedrali’nin vaaz kürsüsünün yapımında Pisano’ya yardımcı oldu. 1277’de Roma’ya gitti, orada Sicilya kralı Charles d’Anjou’ nun koruyuculuğunda çalışmaya başladı. Laterano’da bulunan San Giovanni Kilisesi’ndeki Kardinal Annibaldi anıtını (günümüzde parçalara ayrılmış durumdadır) ve Viterbo’da bulunan San Francesco Kilisesi’ndeki Papa V. Adrianus mezarını bu dönemde yaptığı sanılmaktadır. 1281’de ise, Perugia’da bir çeşme yaptı. (Bu çeşmeden arta kalan figürler günümüzde Umbria Ulusal Galerisi’nde bulunmaktadır.) Bunlardan bir yıl sonra, 1282’de ölen Kardinal de Braye için Orvieto’daki San Domenico Kilisesi’nde bir anıt gerçekleştirdi. Bunu, Roma’daki San Paolo Fuori le Mura (1285) ve Santa Cecilia in Trastevere (1293) kiliselerinin altar tavanlarının tasarımı izledi.

1296’da Floransa’ya dönen Arnolfo, burada en önemli yapıtı olan Floransa Katedrali’ni ve bu katedralin bugün Floransa Katedral Yapıtları Müzesi’nde bulunan ön cephe heykellerini yaptı. Antik Çağ sanatından çok etkilenmişti. Eskiden beri onun olduğu söylenen Palazzo Vecchio (Palazzo della Signoria), Santa Croce Kilisesi ve Badia Benedikten Manastırı’nın koroyeri tasarımlarında görüldüğü gibi, Floransa gotik heykel ve mimarlığına 14. yüzyıl boyunca süren yalın ve basit niteliği kazandırmakta önemli bir rol oynadı.

Advertisement

Leave A Reply