Asit ve Bazların Tahribatları Nelerdir?

0
Advertisement

Asit ve bazlar ne gibi zararlar ve tahribatlar meydana getirir? Kullanırken nelere dikkat etmek gerekir, hakkında bilgi.

asit-bazAsit ve Bazların Tahribatları Nelerdir?

Günlük hayatımıza, yiyeceklerimize ve hatta biz insanlar olmak üzere canlıların yapısına katılan asit ve bazların bizlere, kullandığımız malzemelere ve doğaya bazı olumsuz etkileri mevcuttur.

Anneniz temizlikte çamaşır suyu veya tuz ruhu kullanıyorsa bunların üzerindeki “Deriyle temasından kaçının” veya “Tahriş edicidir.” gibi uyarıları görmüşsünüzdür. Çünkü asit ve bazların yakıcı özelliği vardır.

Ayrıca tuz ruhu şişelerinin üzerinde “Mermer ve metal yüzeylerde kullanmayınız” uyarısı da belki dikkatinizi çekmiştir. Bu uyarının nedeni ne olabilir?

Asitlerin özelliklerini incelerken limonun mermer mutfak tezgahı ve metal tabak üzerindeki etkilerini gördük. Ayrıca asitlerin metallerle etkileşerek H2 gazı çıkışına neden olduğunu da gördük. Bu da asitlerin mermer ve metaller üzerinde aşındırıcı etkiye sahip olduğunu gösterir.

Çok sık aralıklarla ve uzun süre yıkanan cam bardak ve tabakların yüzeyleri hiç dikkatinizi çekti mi? Bulaşık deterjanları, sabun, şampuan gibi temizlik maddelerinde ne kullanıldığını hatırlıyor musunuz? Bu temizlik malzemelerinde NaOH ve KOH gibi bazlar kullanılır.

Advertisement

Cam malzemelerde aşınmalar olmasına dayanarak bazların cam ve porselen üzerinde aşındırıcı etkisi olduğunu söyleyebiliriz.


Leave A Reply