Aslan Yattığı Yerden Belli Olur Ne Demektir? Atasözünün Anlamı ve Hikayesi

7
Advertisement

Aslan yattığı yerden belli olur ne demektir? Aslan yattığı yerden belli olur atasözünün anlamı, açıklaması ve hikayesi nedir?

Aslan yattığı yerden belli olur

Aslan yattığı yerden belli olur Anlamı

“Bir kimsenin oturduğu yerin durumu, onun kişiliğini belli eder” anlamında kullanılan bir atasözüdür.

Açıklaması : Temiz ve titiz kişilerin evi, iş yeri düzenli ve tertemiz olur.

Atasözünün Hikayesi;

Kurt, tilki ve eşek ormanda gezerken şiddetli bir fırtınaya yakalanmışlar. Çaresiz sığınacak yer ararken bir in görüp başlarını uzatmışlar, içeride bir aslan görmüşler.

Hep bir ağızdan “ıslanmaya razıyız burası bize yaramaz” diye konuşurken aslan gürültüye uyanıp, ayağına gelen kısmeti kaçırmamak için onları içeriye davet etmiş.

Advertisement

Üç arkadaş isteksizce içeriye girmişler ama her taraf kemik dolu çok da pis kokuyormuş.
Aslan numaradan sormuş “evimi beğendiniz mi arkadaşlar” eşek hemen atılmış “çok pis yağmur dinse de hemen gitsek”, kurt da onu tasdik etmiş “evet haklısın”.

Aslan kükremiş “nankörler sizi yağmurda koymayıp misafir ettim yaptığınız terbiyesizliğe bak” diyerek iki pençe darbesiyle onları yere sermiş. Bir köşede titreyen tilkiye dönüp “senin düşüncen ne” diye sormuş. Kurnaz tilki “Aslan dediğin yattığı yerden belli olur, tam size uygun bir mekân” deyip kendini inin dışına atmış.

Bu atasözü, günümüzde tertipli düzenli yerler için olumlu manada kullanılmaktadır.

EV

Bir kişinin yaşadığı yer o kişinin aynasıdır. Yaşadığı yere bakarak o kişinin temizlik ve düzenliliği hakkında fikir sahibi olabiliriz. Kullandığı eşyalar, giydiği elbiseler temiz ve düzenli ise, o insanın kişiliğinin olumlu olduğuna hükmedilir. Temizliğimize çok özen göstermeliyiz. Bu, uygar bir insan olabilmemiz için olduğu kadar sağlığımız için de gereklidir.

Odanızı toplamadığınız, yatağınızı dağınık bıraktığınızda mutlaka anneniz “Aslan yattığı yerden belli olur” atasözünü size söylemiştir. Tertipli, düzenli insanların evleri, odaları, yatakları da aynı şekilde olur. Bir insanın nasıl bir karaktere sahip olduğunu anlamak için evine bir ziyarete gitmek, yaşadığı yerin düzenine ve temizliğine bakmak akıllıca olacaktır. Böylelikle o kişi hakkında, karakteri hakkında fikir sahibi olunabilir.

Aslan İle İlgili Atasözleri ve Deyimler İçin Tıklayınız

Advertisement


7 yorum

  1. çoooooooooooooooooook güzel ama benim aradığım böyle bir şey değil bu arada arslan da temizzzzzzzzzzzzzz

  2. Biz okulda resmini yaptık ben ressam olduğum için 1. seçildim onun için bu siteye baktım benim yaptığım resim varmı diye varmış o resmi ben yaptım gerçekten okulda

Leave A Reply