Atatürk’ün Eğitim ve Öğretim İle İlgili Sözleri

0
Advertisement

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim ve öğretim ile ilgili olarak söylemiş olduğu sözleri ve özdeyişlerinin yer aldığı sayfamız.

Mustafa Kemal Atatürk

• Okul adını hep birlikte saygı ile analım. Okul, genç beyinlere insanlığa saygıyı, yurda ve ulusa sevgiyi, bağımsızlık şerefini öğretir. Bağımsızlık tehlikeye düştüğü zaman, onu kurtarmak için izlenmesi uygun olan en doğru yolu belletir.

(Söylev ve Demeçler II)

• Öğrenci, her ne yaşta olursa olsun onlara geleceğin büyükleri gözüyle bakılmalı ve öyle muamele edilmelidir.

(Mart 1922, Söylev ve Demeçler I)

Advertisement

• Türk çocuğu, atalarını tanıdıkça, daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

(Afet İnan, Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler, s.279)

• Bu memleketin sahibi ve toplumumuzun asıl unsuru köylüdür. İşte bu köylüdür ki, bugüne kadar eğitim ışığından yoksun kalmıştır. Bizim bu durumda izleyeceğimiz eğitim politikasının temeli önce cehaleti yok etmektir.

• Bütün köylüye okumak-yazmak ve vatanını, milletini, dinini, dünyasını, tanıtacak kadar coğrafî, tarihî, dinî, ahlâkî bilgiler vermek ve dört işlemi öğretmek, eğitim programımızın ilk hedefidir.

(Mart 1922, Söylev ve Demeçler I)

• Yeni Türk harflerini çabuk öğrenmelidir. Vatandaşa, kadına, erkeğe, hamala, sandalcıya öğretiniz. Bu görevi yaparken düşününüz ki, bir milletin yüzde onu okuma yazma bilir, gerisi bilmezse bundan insan olanların utanması gerekir.

Advertisement

(Ağustos 1928, Söylev ve Demeçler II)


Leave A Reply