Atazanavir İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Atazanavir ne için kullanılır, ne işe yarar? Atazanavir İlaç yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Atazanavir İlaç neyi tedavi eder?

Atazanavir

Atazanavir

Kullanımlar

Bu ilaç, HIV enfeksiyonunu kontrol etmeye yardımcı olmak için diğer HIV ilaçlarıyla birlikte kullanılır. Bağışıklık sisteminizin daha iyi çalışabilmesi için vücudunuzdaki HIV miktarını azaltmaya yardımcı olur. Bu, HIV komplikasyonları (yeni enfeksiyonlar, kanser gibi) alma riskinizi azaltır ve yaşam kalitenizi artırır.

Atazanavir, proteaz inhibitörleri olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Atazanavir düzeylerini artırmak için bazı diğer ilaçlarla (kobisistat, ritonavir gibi) verilebilir. Bu, atazanavirin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Atazanavir, HIV enfeksiyonu için bir tedavi değildir. HIV hastalığını başkalarına yayma riskinizi azaltmak için aşağıdakilerin hepsini yapın: (1) tüm HIV ilaçlarını tıpkı doktorunuzun önerdiği şekilde almaya devam edin, (2) her zaman tüm cinsel aktiviteler sırasında etkili bir bariyer yöntemi kullanın (lateks veya poliüretan prezervatif) ve (3) kan veya diğer vücut sıvılarıyla temas etmiş olabilecek kişisel eşyaları (iğneler / şırıngalar, diş fırçaları ve tıraş bıçakları gibi) paylaşmayın. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Atazanavir Kapsül nasıl kullanılır?

Atazanavir almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz. Bu ilacı doktorunuzun önerdiği şekilde, genellikle günde bir kez yemekle birlikte ağızdan alın. Kapsülleri açmayın, ezmeyin veya çiğnemeyin. Kapsülleri bütün olarak yutunuz.

Advertisement

Atazanavir’i diğer bazı ilaçlarla (kobisistat, ritonavir gibi) birlikte alıyorsanız, bunları aynı anda alın. Bu ilaç böbrek problemlerine neden olabileceğinden, riskinizi azaltmak için tedavi sırasında bol miktarda sıvı tüketin.

Dozaj, tıbbi durumunuza, tedaviye yanıtınıza ve alabileceğiniz diğer ilaçlara bağlıdır. Çocuklar için dozaj ayrıca ağırlığa da bağlıdır. Kullandığınız tüm ürünleri (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) doktorunuza ve eczacınıza anlattığınızdan emin olun. Bu ilaçla ritonavir almaya yönlendirildiyseniz, ikisini de aynı anda alın.

Antasitler veya tamponlu ilaçlar (didanozin solüsyonu, didanozin enterik kaplı kapsüller gibi) alıyorsanız, bu ilaçlardan en az 2 saat önce veya 1 saat sonra atazanavir alınız.

En iyi etki için, bu ilacı eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için bu ilacı her gün aynı saatte alın.

Bu ilacı (ve diğer HIV ilaçlarını) aynen doktorunuzun önerdiği şekilde almaya devam etmeniz çok önemlidir. Herhangi bir dozu atlamayın. Bu ilacı reçete edilenden daha fazla veya daha azını almayın veya doktorunuz tarafından istenmedikçe kısa bir süre için bile bu ilacı (veya diğer HIV ilaçlarını) almayı bırakmayın. Bunu yapmak, virüs miktarının artmasına, enfeksiyonun tedavi edilmesini zorlaştırmasına (dirençli) veya yan etkilerin kötüleşmesine neden olabilir.

Yan etkiler

Baş ağrısı veya mide bulantısı olabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Advertisement

Doktorunuzun size yararının yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiği için bu ilacı reçete ettiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Bağışıklık sisteminiz güçlendikçe, zaten sahip olduğunuz enfeksiyonlarla savaşmaya başlayabilir ve muhtemelen hastalık semptomlarının geri gelmesine neden olabilir. Bağışıklık sisteminiz aşırı aktif hale gelirse de semptomlarınız olabilir. Bu reaksiyon herhangi bir zamanda olabilir (HIV tedavisine başladıktan hemen sonra veya aylar sonra). Açıklanamayan kilo kaybı, şiddetli yorgunluk, geçmeyen kas ağrıları / güçsüzlük, şiddetli veya geçmeyen baş ağrıları, eklem ağrısı, eller / ayaklar / kollar / bacaklarda uyuşma / karıncalanma görme değişiklikleri, enfeksiyon belirtileri (ateş, titreme, şişmiş lenf düğümleri, nefes darlığı, öksürük, iyileşmeyen cilt yaraları gibi), aşırı aktif tiroid belirtileri (sinirlilik, sinirlilik gibi, ısı tahammülsüzlüğü, hızlı / çarpma / düzensiz kalp atışı, şişkin gözler, boyunda olağandışı büyüme / guillain-Barre sendromu olarak bilinen belirli bir sinir probleminin belirtileri (nefes almada güçlük / yutma / gözlerinizi hareket ettirme gibi, sarkık yüz, felç, konuşma güçlüğü) dahil ciddi semptomlarınız varsa hemen tıbbi yardım alın.

ciddi yan etkileriniz varsa;

Artan susuzluk / idrara çıkma, baş dönmesi, böbrek problemleri belirtileri (yan / sırt / karın ağrısı, ağrılı idrara çıkma, idrarda kan, kan basıncında değişiklik gibi) karaciğer problemleri belirtileri (mide bulantısı / durmayan kusma, iştahsızlık, mide / karın ağrısı, sararmış gözler / cilt, koyu renkli idrar) gibi ciddi yan etkileriniz varsa derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilacı alırken vücut yağında değişiklikler meydana gelebilir (sırt ve karın bölgelerinde artan yağ, kol ve bacaklarda yağ azalması gibi). Bu değişikliklerin nedeni ve uzun vadeli etkileri bilinmemektedir. Tedavinin risklerini ve faydalarını ve bu yan etkiyi azaltmak için olası egzersiz kullanımını doktorunuzla tartışın.

Aşağıdakiler dahil çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın: kalp krizi belirtileri (göğüs / çene / sol kol ağrısı, nefes darlığı, olağandışı terleme gibi).

Atazanavir, genellikle ciddi olmayan bir döküntüye neden olabilir. Bununla birlikte, şiddetli bir reaksiyonun işareti olabilecek nadir bir kızarıklık dışında bunu söyleyemeyebilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir kızarıklık geliştirirseniz hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler dahil ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz, derhal tıbbi yardım alın: kızarıklık, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Önlemler

Atazanavir almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de karaciğer problemleri (hepatit B veya C enfeksiyonları dahil), böbrek problemleri (böbrek taşları dahil), kalp problemleri (kalp ritmi problemleri, düzensiz kalp atışı, koroner arter gibi hastalık, kalp krizi), diyabet, belirli bir kanama sorunu (hemofili) söyleyin.

Atazanavir, kanınızdaki kolesterol ve yağların (trigliseritler) seviyesini artırabilir. HIV enfeksiyonu da bu etkiye neden olabilir. Bu, kalp krizi gibi kalp sorunları riskinizi artırabilir. Tedavinin risklerini ve faydalarını doktorunuzla ve kalp hastalığı riskinizi azaltmanın yollarını tartışın. Kalp problemleriniz varsa, sigara içiyorsanız veya yüksek tansiyon, diyabet veya yüksek kolesterol / trigliserit seviyeleri gibi kalp hastalığı riskinizi artıran başka durumlarınız varsa doktorunuza söyleyin.

Advertisement

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bahsedin.

Çok ciddi yan etki riski nedeniyle atazanavir 3 aydan küçük çocuklara verilmemelidir.

Bu ilacı kullanmadan önce hamileyseniz doktorunuza söyleyin. Tedavi, bebeğinize HIV enfeksiyonu geçirme riskini azaltabilir. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Anne sütü HIV bulaşabileceğinden emzirmeyin.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etkiler riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınız ile paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunları içerir: kronik hepatit C‘yi tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar (boceprevir, simeprevir, elbasvir / grazoprevir gibi), belirli bir kombinasyon HIV ilacı (elvitegravir / cobicistat / emtricitabine / tenofovir), indinavir, nevirapin, orlistat , saquinavir.

Diğer ilaçlar, atazanavirin vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir ve bu da atazanavirin çalışma şeklini etkileyebilir. Örnekler arasında apalutamid, bosentan, efavirenz, etravirin, bazı rifamisinler (rifampin, rifapentin gibi), nöbetleri tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar (karbamazepin, fenobarbital, fenitoin, primidon gibi), St.John’s wort ve diğerleri bulunur.

Atazanavir, diğer ilaçların vücudunuzdan alınmasını yavaşlatabilir ve bu da çalışma şekillerini etkileyebilir. Etkilenen ilaçların örnekleri arasında belirli alfa blokerleri (alfuzosin, silodosin gibi), belirli benzodiazepinler (midazolam, triazolam), dronedaron, ergot alkaloidler (dihidroergotamin, ergotamin gibi), irinotekan, pimozid, erektil disfonksiyonu tedavi etmek için belirli bir ilaç-ED veya pulmoner hipertansiyon (sildenafil), bazı “statin” kolesterol ilaçları (lovastatin, simvastatin), salmeterol ve diğerleri.

Mide ekşimesi, hazımsızlık veya ülserleri tedavi etmek için reçeteli ve reçetesiz ilaçlar (famotidin gibi H2 blokerleri, lansoprazol / omeprazol gibi proton pompası inhibitörleri dahil) mide asidini azaltır ve atazanavirin emilimini azaltır. Bu, atazanavirin iyi çalışmasını engelleyebilir. Doktorunuza veya eczacınıza bu ilaçları nasıl güvenli bir şekilde kullanacağınızı sorun.

Bu ilaç, hormonal doğum kontrolünün etkinliğini azaltabilir. Bu hamileliğe neden olabilir. Ek veya alternatif güvenilir doğum kontrol biçimleri hakkında doktorunuzla konuşun ve HIV’in başkalarına yayılma riskini azaltmak için tüm cinsel aktiviteler sırasında her zaman etkili bir bariyer yöntemi (lateks veya poliüretan prezervatif) kullanın. Herhangi bir yeni lekelenme veya ani kanamanız varsa doktorunuza söyleyin, çünkü bunlar hormonal doğum kontrolünüzün iyi çalışmadığını gösteren işaretler olabilir.

Advertisement


Leave A Reply