Atletizm Salon Yarışları Hakkında Bilgi

0

Atletizmde salon yarışları nelerdir? Atletizmde koşular, atlamalar, atmalar ve çoklu yarışlar, salon yarışları, kuralları hakkında bilgi.

Atletizm Salon Yarışları

Advertisement

Atletizm Salon Yarışları

Kapalı alan atletizm yarışmaları için salonun tamamen kapalı ve üstü örtülü olmalıdır. Ayrıca aydınlatma, ısı ve havalandırma gibi diğer koşulların da sağlanması gerekir. Salonda bir oval pist, sprint ve engelli koşular için düz bir pist bulunur. Atlama yarışmaları için koşu ve düşme alanı, gülle atma için çember ve düşme sektörü vardır.

Düz pist en az 6, en fazla 8 kulvara sahiptir. Her kulvar sağ taraftaki kulvar çizgisi (5 cm) dâhil olmak üzere en az 1.22 m, ve en fazla 1.25 m enindedir. Bu pistin start çizgisinin gerisinde en az 3 m’lik, bitiş çizgisinden sonra en az 10 m’lik engelsiz açıklık vardır. Oval pisttin uzunluğu en az 200 m’dir. Paralel iki düzlükten ve hafif meyilli olabilecek eşit yarıçaplı iki dönemeçten oluşur. Oval pistte en az 4, en fazla 6 kulvar vardır. Kulvarların genişliği sağ taraftaki kulvar çizgisi (5 cm) dâhil olmak üzere en az 0.90 m, fazla 1.10 m’dir. Eğer dönemeçler eğimli ise en fazla 18 derecelik bir açıya sahiptir. 200 m’lik pistte dönemeçlerin yarıçapının en az 11 m, en fazla 21 m olması gerekir. Salon yarışmaları koşular, atlamalar, atmalar ve çoklu yarışmalardan oluşur.

Atletizm Salon Koşu

A) Koşular:

Düz pistte tamamı kulvarlı koşulan 50 m, 60 m, 50 m engelli ve 60 m engelli yarışmaları koşulur. Oval pistte ise 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 3000 m, 4×100 m ve 4×400 m yarışmaları koşulur. 200 m’den 800 m’ye (dâhil) kadar olan yarışmalarda kademeli start çizgisi bulunur (4x200m ve 4×400 m dâhil). 200 m koşusunun tamamı kulvarlıdır. 400 m ise ilk iki dönemeci kulvarlı koşulduktan sonra işaretlenen geçiş çizgisinden itibaren birinci kulvara geçiş yapılır. 800 m’de ise sadece ilk dönemeç kulvarlı koşulur. Bayrak yarışmalarında 4×200 m’de birinci ayak ve ikinci ayağın ilk dönemeci kulvarlıdır (ikinci sıradaki atlet ilk dönemeci kulvarlı koştuktan sonra kulvarını belirtilen işaretten itibaren terk ederek birinci kulvara geçiş yapabilecektir). 4×400 m yarışında ise 400 m’de olduğu gibi sadece ilk dönemeç kulvarlı koşulur.

Advertisement

Atletizm Salon Atlama

B. Atlamalar:

Dikey atlananlar yüksek atlama ve sırıkla yüksek atlama yarışmalarıdır. Açık hava yarışmalarındaki kurallar geçerlidir. Sıçrama alanı dışındaki koşu yolu aynı seviyede olmalıdır. Son 5 m’lik koşunun düz koşu yolunda olması şartı ile atlet koşusuna oval pisttin eğimli kısmından başlayabilir. Aynı şekilde sırıkla yüksek atlama yarışmaları da hızlanmanın son 40 m’si düz pistte koşulacak şekilde plânlanır. Yatayda ise uzun atlama ve üç adım atlama yarışmaları yapılır. Son 40 m’si düz pistte olması şartıyla atlet koşusuna oval pistten başlayabilir. Uzun atlamada sıçrama tahtası düşme alanının yakın ucundan en az 3 m mesafededir. Düşme alanı (havuz) en az 2.75 m genişliğe, 7 m uzunluğa ve 30 cm derinliğe sahiptir.

Atletizm Salon Atma

C. Atmalar:

Gülle atma yarışmasıdır. Salonda atılan gülle düşme alanının tipine göre katı metalden veya uygun şekilde doldurulmuş metal muhafazalı veya alternatif olarak yumuşak plâstik veya lâstik muhafazalı olabilir. Gülle ağırlığı, atış açısı ve çemberin özellikleri açık havadaki ile aynıdır. Düşme alanı güllenin dış özelliğine göre değişkenlik gösterebilir. Zemin sıçramayı en aza indirebilecek özelliğe sahip olmalıdır.

D. Çoklu Yarışmalar:

Açık havada yapılan çoklu yarışma kurallarına göre erkeklerde pentatlon (beşli) ve heptatlon (yedili), bayanlarda ise pentatlon (beşli) yarışmalarından oluşur. Erkekler pentatlon bir gün içinde sırası ile 60 m engelli, uzun atlama, gülle atma, yüksek atlama ve 1000 m yarışmalarından oluşur. Erkekler heptatlon ise iki gün içerisinde sırası ile: Birinci gün; 60 m, uzun atlama, gülle atma, yüksek atlama, İkinci gün; 60 m engelli, sırıkla yüksek atlama ve 100 m yarışmalarından oluşur. Bayanlar pentatlon bir gün içerisinde yapılan yarışmalardır ve sırasıyla 60 m engelli, yüksek atlama, gülle atma, uzun atlama ve 800 m yarışmalarından oluşur.

Advertisement


Leave A Reply