Heptatlon Hakkında Bilgi

0

Atletizmde heptatlon nedir, neyi içerir? Heptatlondaki yarışlar nelerdir, özellikleri, kuralları nelerdir? Heptatlon hakkında bilgi.

Heptatlon

Heptatlon Hakkında Bilgi

Dekatlon gibi sürat, kuvvet ve beceri isteyen, bayanlar arasında yapılan ve yedi daldan oluşan kombine yarışmalardır. Bugüne kadar yarışma sayıları, türleri ve sıraları çeşitli değişikliklere uğramıştır. 1920’lerde Almanya ve Rusya’da üç ve beş dallı yarışmalarla başlamıştır. 1964 Olimpiyat Oyunları’nda koşulan 5’li yarışma (80 m engelli, gülle atma, yüksek atlama, uzun atlama, 200 metre koşu) pentatlon adıyla tescil edilmiştir, ancak 1981 yılından itibaren heptatlon, çok yarışmalı dal olarak bugünkü şeklini almıştır. Atletizmin en zor branşlarından biri olan heptatlon Türkiye’de henüz tam anlamıyla yapılamamasında, branşın gerektirdiği aletlerin yanı sıra atletizm salonunun olmaması da önemli bir etkendir.

heptatlon

Yedi yarışma dalından oluşan heptatlon yarışmalarında birinci gün; 100 metre engelli, gülle atma, yüksek atlama ve 200 metre koşulur, ikinci gün; uzun atlama, cirit atma ve 800 metre koşuları yapılır. Kurallar ve derece ölçümleri dekatlonda olduğu gibi IAAF tarafından belirlenmiştir.


Leave A Reply