Atmaca Nasıl Bir Kuştur? Özellikleri, Yaşam Tarzı, Beslenmesi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Yırtıcı bir kuş olan Atmaca kuşu nasıl bir kuştur? Atmaca nerede yaşar, nasıl beslenir, yaşam şekli nasıldır, üremesi hakkında bilgi.

atmaca

Kaynak: wikipedia.org

Atmaca

Gündüz yırtıcı kuşları takımına bağlı kartalgiller familyasından bir kuştur. Bütün dünyaya yayılmış pek çok türü vardır. Boyu 30-40 santim arasında değişir. Kirli kurşuni ve kahverengi tüyleri vardır. Sırtı mavimtırak külrengi, karnı açık renkli ve enine şeritlidir. Türkiye’de yaşayanları kışın Kuzey Afrika’ya ve Hindistan’a göç eder ve bahar gelince dönerler.

Atmacalar küçük kuşlarla, fare, kurbağa ve böceklerle beslendikleri gibi kendilerinden büyük kuşlara da hücum edebilirler. Kümes hayvanlarına da musallat olurlar. Aldıkları besin maddelerini kursaklarında yumuşatıp tüy kısımlarını ağızlarından dışarıya atarlar. Türkiye’de yaşayan ve «çayırkuşu» adı verilen bir çeşidi daha vardır. Bu çeşit atmacanın boyu 60 santim kadardır.

Yaşam şekli

Bütün türleri ormanlarda yaşayan ve daha çok küçük kuşlarla beslenen atmacalar, dünyanın bütün ormanlık bölgelerinde bulunur. Büyük ağaçlara, dallardan, içi yumuşak bir astarla kaplanmış yuvalar yaparlar. Dişi, kahverengi lekeli beyaz yumurtalarının üstünde dört ile beş hafta kuluçkaya yatar. Yavruları beş ya da altı hafta sonra tüylenir.

atmaca yavruları

Kaynak: wikipedia.org

Özellikle Trabzon, Rize, Artvin bölgesinde yöre halkının tenta olarak tabir ettiği kapanlarla tutulan atmacalar, bıldırcın avı için eğitilir. Kısa zamanda görevini icra eden atmacalar göç mevsimi olan kasım ayının gelmesiyle doğaya salınır.

Avlanma ve yemek modları

Çakıllar ve atmacalar, avlarını öncelikle yere yakın uçarak veya yere yakın hava sahasında kısa, hızlı bir takip uçuşunda, aynı zamanda ağaç tepelerine kadar tüm bitki örtüsü katmanlarında uçarak avlarlar. Yerleşim alanlarındaki çitler, ağaçlar ve evler gibi doğal yapılar, kapalı erişim için çok akıllıca kullanılır. Hayvanlar avlanırken son derece çeviktir.

Advertisement

Birçok tür uzman kuş avcılarıdır, ancak diğer türler çok çeşitli omurgalılar ve böcekler kullanır ve kuşlar genellikle avlarının yalnızca küçük bir bölümünü oluşturur. Üç Avrupa türünden atmaca (A. nisus) kuş uzmanlarından biridir, çakır kuşu (A. gentilis) kuşlara ek olarak önemli sayıda memeliyle ve kısa burunlu atmaca (A. brevipes) ile beslenir. esas olarak kertenkeleler ve böceklerle ve sadece küçük bir ölçüde memeliler ve kuşlarla beslenir.


Leave A Reply