Atmosfer Nedir?

0

Atmosfer nedir? Atmosfer ne demek? Atmosferin tanımı ve atmosfer ile ilgili olarak genel bilgilerin kısaca verildiği yazımız.

atmosfer

ATMOSFER yeryüzünü çepeçevre kuşatan gaz tabakalarına «atmosfer» (havaküre) denir. Birçok gazlardan ve değişik oranlarda su buharından meydana gelen bu tabakalar dünyanın etrafında bir hava küresi meydana getirir.

Havanın yoğunluğu her yerde aynı değildir. Yerden 10.000 metre yüksekliğe kadar yoğunluk, küçük değişikliklerle, hemen hemen aynıdır. Fakat daha yükselince yoğunlukta büyük değişiklikler meydana gelir.

Hava başlıca iki gazdan meydana gelmiştir: Oksijen ve azot.

Oksijen solunum ve yanmayı sağlaması bakımından hayat için gerekli bir gazdır. Azot, bunun aksine, canlıların yaşamasına imkân vermiyen bir gazdır. Bir kibrit alevi oksijende daha kuvvetle yanar, azotta hemen söner. Azot, buna rağmen, havanın bileşiminde iki önemli rol oynar. Oksijenle birleşerek onun yakma özelliğini hafifletir. Şayet sırf oksijenle solunum yapmak zorunda kalsaydık, bütün organlarımız yanardı. Ote yandan azot bitkilerle birleşerek endüstride ve tarımda büyük faydalar sağlıyan nitrat ve nitritleri meydana getirir.


Leave A Reply