Avicii Kimdir? Dünyaca Ünlü DJ’in Hayatı ve Çalışmaları Hakkında Bilgi

0

Avicii kimdir? Genç yaşta hayata veda etmiş ama kısa hayatı boyunca dünyayı müzikleri etkilemiş Avicii’nin hayatı ve çalışmaları.

Avicii

Kaynak : wikipedia.org

2000’lerin sonundaki EDM patlamasının en popüler DJ’lerinden biri olan Grammy adayı İsveçli yapımcı Avicii, birçok ülkede listelerde zirveye yerleşti ve ilham verici müzikleri ile dünyayı dolaştı. 1989 yılında Stockholm’de doğan Tim Bergling, 18 yaşında müzik yapmaya, yatak odasında şarkı yazıp remix’lemeye ve bunları internete yüklemeye başladı. Daft Punk ve Steve Angello’dan etkilenen melodik house sound’u büyük bir takipçi kitlesi kazandı ve onu haftalık Privilege in Ibiza’da konser vermeye davet eden Tiësto’dan ve ilk single’ı “Manman”ı kendi albümüyle yayınlayan Pete Tong’dan destek aldı. yatak odası etiketi Bedlam.

Little Boots, Robyn ve Dizzee Rascal için şarkıların remikslerinin yanı sıra Bergling, 2010’da “Bromance” ve “My Feelings for You” da dahil olmak üzere bir avuç kendi single’ını yayınladı. Önceki pistinde yüksek, Avrupa çapında mütevazı bir hit oldu. Ancak, bir sonraki single’ı 2011’deki “Levels“e kadar uluslararası popülaritesi patlamadı. Etta James’in “Something’s Got a Hold” adlı bir örneğini içeren parça, dünya çapındaki dans listelerinde bir numara oldu ve en az on ülkede platin statüsüne ulaşarak Avicii’yi ana akım haline getirdi.

2012’nin sonlarında, Bergling, Nicky Romero ile ortak bir single olan “I Could Be the One“ı yayınladı. Şarkı, yapımcı için bir başka hit oldu ve Avrupa radyo ve gerçeklik televizyon programlarında yoğun bir şekilde yer aldı. Ertesi yıl, “Beni Uyandır” single’ını çıkardı. Aloe Blacc’ın vokallerinin yer aldığı pastoral soul track, 20’den fazla ülkede listelerin zirvesine çıkarak bugüne kadarki en büyük hitleri oldu. Bu “folktronica” sesi, 2013’ün sonlarında çıkan ilk albümleri True’da ağırlıklı olarak yer almaya devam edecekti. Çok platinli LP’de Adam Lambert, MØ ve Nile Rodgers gibi konuklar yer aldı ve “Hey Brother” da dahil olmak üzere dört ek single ortaya çıkardı. ” ve “Sana Bağımlı”. Bergling’in kendi kulüp remikslerini içeren True: Avicii by Avicii adlı albüm versiyonu 2014’te geldi.

Historias 2015’in sonunda ikinci albümü Historias geldi. EDM ve pop üzerine türler arası araştırmalarına devam eden Bergling, piyasaya sürüldükten sonra Billboard’un dans listesinde bir numara olan bu çalışma için Zac Brown, Wyclef Jean, Matisyahu ve Martin Garrix gibi isimlerin arasına katıldı. Performans sergilemeye ve yeni müzikler yayınlamaya devam ederken, Bergling 2016 yılının başlarında, devam eden sağlık sorunları nedeniyle canlı sahneden çekileceğini duyurdu. O yaz, son canlı setini İbiza’da gerçekleştirdi.

Avici (01) EP biçimindeki yeni müzik 2017 yazında gelirken, Bergling EP serisinin ikinci ve üçüncü bölümü için malzeme üretmeye devam etti. Ancak 20 Nisan 2018’de Umman’ın Maskat kentinde 28 yaşında aniden vefat etti.


Leave A Reply