Ayı Hayvanının Özellikleri Çeşitleri Nelerdir? Ayı İle İlgili Bilgi

0
Advertisement

Ayılar nasıl hayvanlardır? Ayıların çeşitleri ve yaşam koşulları nedir? Ayı özellikleri, beslenmesi, hakkında bilgi.

Ayı İle İlgili Bilgi

Ayı İle İlgili Bilgi

Ayılar tıknaz gövdeleri, kalın kürkleri ve büyük pençeleriyle, iri ve güçlü memelilerdir. Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika başta olmak üzere, yaşayan yedi tür ayı bulunmaktadır.

Ayıların büyük bir bölümü için et temel gıdadır. Ayılar etobur sınıfına girerler, ancak; meyveler, kabuklu yemişler, balık ve bal başta olmak üzere,her şeyi yiyebilirler. Ufak gözleri iyi bir görüş sağlamasa da; güçlü koku alma duyularını kullanarak yiyeceklerini bulurlar.

* Dudaklı ayılar balı o kadar çok sever ki; bal ayısı olarak da bilinir.

* Gözlüklü ayı Güney Amerika’da yaşayan tek ayı cinsidir.

Advertisement

* Amerikan siyah ayısı ıssız alanlarda yaşar ve hemen hemen her şeyi yer.

* Birkaç çeşit kahverengi ayı vardır. Kodyak dünyanın en iri ayısıdır.

* Ayılar kazmak, avlanmak ve tırmanmak için ön ayaklarını kullanırlar. Pençelerinin uzunluğu 12 cm. ye ulaşabilir.

MAĞARA YAŞAMI

Ayılar, çiftleşmenin ve leş yemenin dışında, yılın büyük bir bölümünde yalnız yaşarlar. Kışın soğuk yaşandığı bölgelerde çoğu ayı, mağaralarda, ağaç kütüklerinde, ya da kaya altlarındaki deliklerde uzun süreli bir uykuya yatarlar. Bu tam bir kış uykusu değildir ve sıklıkla uyanırlar. Bu zaman içerisinde yavrular dünyaya gelir -iki senede bir iki yavru. Dişi kutup ayısı yavrularını buzdan bir mağarada dünyaya getirir.

RENKLER VE İŞARETLER

Yaşayan yedi tür ayı: karda gizlenebilmesine olanak tanıyan beyaz kürkü ile kutup ayısı; iki siyah ayı (Amerika ve Asya ayıları); Hindistan ve Sri Lanka ormanlarının ağaçlarına asılan dudaklı ayı; adını gözlerini çevreleyen beyazlıklardan alan Güney Amerika’nın gözlüklü ayısı; göğsünde güneşe benzeyen bir leke bulunan Malay ayısı ya da güneş ayısı ve son olarak; boz ayı ve kodyak ayısının içinde yer aldığı kahverengi ayılar.

KAR GİBİ BEYAZ

Kutup ayısı ağaçsız tundralarda ve Kuzey Kutbu’nun soğuk denizlerinde yaşar. Karda gizlenebilmesi için kürkü beyazdır ve 1.000 kilodan daha fazla bir ağırlığa ulaşabilir. Kalın ve su geçirmez kürkü sayesinde buzlu sularda yüzerek; fok balığı, balık, mors ve küçük balinaları avlar. Kutup ayılarının yatar vaziyette bekleyerek, soluk almak için buzdan dışarı çıkan fok balıklarına pusu kurdukları bilinmektedir.

Advertisement

YOK OLMA TEHLİKESİ

Ayılara insandan başka zarar verebilecek bir yırtıcı yoktur. İnsanlar kürkleri, dişleri ve pençeleri için ayıları avlayarak öldürürler. Genelde sakin olan ayılar, bir saldırı anında, kendilerini ve yavrularını şiddetli bir biçimde savunurlar. Vahşi yaşamı koruma grupları, geride kalan ayı nüfusunu, insan zulmünden ve yıkımından, korumak için yoğun bir mücadele vermektedirler.


Leave A Reply