Yuka Bitkisinin (Yucca) Faydaları

0
Advertisement

Yuka (yucca) nasıl bir bitkidir? Yuka bitkisi nasıl kullanılır, sağlık için kullanım alanları ve faydaları nelerdir, hakkında bilgi.

Yuka Bitkisinin (Yucca) Faydaları

Yuka bitkisel ilaçlarda kullanılan uzun ömürlü bir bitkidir. Yuka ağacının kökü, aynı zamanda bir gıda olarak da tüketilir. Ek olarak yuka almanın ya da cilde yuka uygulamanın çeşitli sağlık sorunlarının tedavisine yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Kullanımları

Alternatif tıpta, yuka takviyelerinin aşağıdaki koşullara yardımcı olduğu söylenir:

şeker hastalığı
yüksek tansiyon
yüksek kolestorol
migren
osteoartrit
ülseratif kolit
Yuka ayrıca dolaşımını uyarır, sindirimi artırır, iltihabı azaltır ve ağrıyı hafifletir.

Doğrudan cilde uygulandığında, kepek tedavisinde ve saç büyümesini teşvik etmek için kullanılır.

Advertisement

Yararları

Bugüne kadar, yukanın sağlık etkilerini test edildiği çok az bilimsel çalışma yapılmıştır. Yine de, yukanın belirli faydalar sunabileceğine dair bazı kanıtlar var. İşte yuka hakkındaki mevcut araştırmalardan bazı önemli bulgular:

1) Artrit

Journal of Inflammation dergisinde yayınlanan 2006 tarihli bir raporda, yukanın artrit için doğal bir ilaç olduğunu göstermektedir. Rapora göre, yukada bulunan bir dizi antioksidan, inflamasyonu azaltarak artriti hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, şu anda, yukanın artrit tedavisine karşı etkinliğini test eden klinik denemeler bulunmamaktadır.

2) Yüksek Kolesterol

2003 tarihli Pharmacal Research Arşivi’nde yayınlanan bir klinik çalışmada, yuka takviyesinin dört hafta boyunca günlük olarak alınması, yüksek kolesterollü hastalarda total ve LDL kolesterol düzeylerini düşürmüştür.

3) Oksidatif Stres

Ön araştırmalar, yukanın oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Örneğin, Nutrition’da yayınlanan bir 2003 çalışmasında, laboratuvar testleri, yuka kabuğundan ekstrakte edilen bileşiklerin, kan trombositlerindeki serbest radikallerin üretimini yavaşlatarak oksidatif strese karşı korunmalarına yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Çalışmanın yazarlarına göre, bu bulgu yukanın vücudun kardiyovasküler hastalığa karşı savunmasını güçlendirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Çoğu yuka takviyesinin, yuka kabuğu yerine bitkinin kökünden ekstreler içerdiğine dikkat edilmelidir.

Uyarılar

Araştırma eksikliği nedeniyle, yukanın uzun süreli veya düzenli kullanımının güvenliği hakkında çok az şey bilinmektedir. Bununla birlikte, yukanın bir dizi yan etkiyi (mide bulantısı dahil) tetikleyebileceği endişesi vardır.

Advertisement

Takviyelerin güvenlik açısından test edilmediğini ve besin takviyelerinin büyük ölçüde düzenlenmediğini akılda tutmak önemlidir. Ayrıca, gebe kadınlarda, emziren annelerde, çocuklarda ve ilaç kullananlarda takviyelerin güvenliği sağlanamamıştır.

Alternatifler

Osteoartrit için doğal bir tedavi arıyorsanız, diğer bazı ilaçlar yararlı olabilir. Örneğin, çalışmalar, glukozamin, kondroitin sülfat ve avokado / soya fasülyesinden çıkarılabilen maddelerin her birinin osteoartriti yönetmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Buna ek olarak, yoga yapmak, tai chi ve / veya akupunktur yapmak, artrit ağrısını frenlemeye yardımcı olabilir.

Oksidatif stresle mücadelede yardım için antioksidanlarca yüksek gıdalara dikkat edin. Yeşil çay, C vitamini, resveratrol, kakao ve zerdeçal gibi antioksidan açısından zengin maddelerin alımını arttırmak da oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olabilir.


Leave A Reply