Baba Vanga Kimdir? Hayatı ve Baba Vanga’nın Kehanetleri Nelerdir?

1
Advertisement

Baba Vanga Kimdir? Vanga ne gibi kehanetlerde bulunmuştur? Vanga kehanetleri doğru çıkmış mıdır? Bildiği kehanetler nelerdir? Vanga hayatı ile ilgili bilgi.

Baba Vanga

Baba Vanga (Kaynak: wikipedia.org)

Baba Vanga, 1911’de Pando ve Paraskeva (Surcheva) Surchev’in kızı olarak , o zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olan Strumica kasabasında doğdu. Günümüzde şehir kuzey Makedonya’da yer almaktadır . Prematüre bir bebek olarak doğdu ve sağlık komplikasyonları yaşadı. Yerel geleneğe uygun olarak, bebeğe hayatta kalacağı kabul edilene kadar bir isim verilmedi. Bebek ilk kez ağladığında, bir ebe dışarı çıktı ve bir yabancıya isim sordu. Yabancı “Andromaha” yı önerdi, ancak bu, Makedon toplumu içinde Helen karşıtı duyguların olduğu bir dönemde “fazla Yunan” olduğu için reddedildi. Başka bir yabancının önerisi bir Yunan adıydı , ancak Bulgar olduğu için kendisine Vangelia ( Evangelos’tan ) verildi.

Vangelia, çocukluğunda kahverengi gözlü ve sarı saçlı sıradan bir kızdı. Babası, İç Makedon Devrimci Örgütü için bir aktivistti ve I. Dünya Savaşı sırasında Bulgar Ordusuna alındı. Annesi kısa bir süre sonra öldü ve Vanga’yı gençliğinin çoğu için komşularının ve yakın aile dostlarının bakımına ve hayırseverliğine bağımlı hale getirdi. Savaştan sonra Ustrumca Sırbistan tarafından ilhak edildi. Sırp makamları, Bulgar yanlısı faaliyetleri nedeniyle babayı tutukladı. Tüm varlıklarına el konuldu ve aile uzun yıllar yoksulluk içinde yaşadı. Vanga, yaşına göre zeki olarak kabul edilirdi. Eğilimleri, aralarında “şifa” olan yeni oyunları düşündüğünde ortaya çıkmaya başladı: Hasta numarası yapan arkadaşlarına bazı şifalı bitkiler reçete ederek oynardı. Dul olan babası sonunda yeniden evlendi, böylece kızı için bir üvey anne sağladı.

Kendi ifadesine göre, bir ‘kasırga’ onu havaya kaldırıp yakındaki bir tarlaya fırlattığında hayatında bir dönüm noktası meydana geldi. Uzun bir aramadan sonra bulundu. Görgü tanıkları onu çok korkmuş olarak nitelendirdi ve gözleri kum ve tozla kaplıydı, bu yüzden acıdan gözlerini açamadı. Sadece aldığı yaraları iyileştirmek için kısmi bir ameliyat için para vardı. Bu, kademeli olarak görme kaybına neden oldu.

Vanga, 1925 yılında Sırplar, Hırvatlar ve Slovenler Krallığı’ndaki Zemun şehrinde bir körler okuluna götürüldü ve burada üç yıl boyunca braille okuma , piyano çalma ve örgü örmeyi öğrendi. Üvey annesinin ölümünden sonra, küçük kardeşlerine bakmak için eve dönmek zorunda kaldı. Ailesi çok fakirdi ve bütün gün çalışmak zorundaydı. 1939’da Vanga plöreziye yakalandı ve birkaç yıl boyunca büyük ölçüde hareketsiz kaldı. Doktorun görüşü yakında öleceğiydi, ancak çabucak iyileşti.

Dünya Savaşı sırasında Ustrumca Bulgaristan’a verildi. O zaman, Vanga şifa ve kehanet becerileri için inananları cezbetti, akrabalarının hayatta olup olmadığına veya öldükleri yeri aramaya dair bir ipucu almayı umarak onu ziyaret etti. 8 Nisan 1942’de Bulgar Çarı III. Boris onu ziyaret etti.

Advertisement

10 Mayıs 1942’de Vanga, Petrich yakınlarındaki Krandzhilitsa köyünden bir Bulgar askeri olan ve kardeşinin katillerini sormaya gelen Dimitar Gushterov ile evlendi. Ancak ona intikam almayacağına söz verdirdi. Evlenmeden kısa bir süre önce, Dimitar ve Vanga, yakında tanındığı Petrich’e taşındı. Dimitar, Bulgar Ordusuna alındı ​​ve o sırada Bulgaristan tarafından ilhak edilen Kuzey Yunanistan’da zaman geçirmek zorunda kaldı. Kocası 1947’de başka bir hastalığa yakalandı, alkolik oldu ve nihayet 1 Nisan 1962’de öldü.

Devlet adamları ve halk tarafından sıklıkla ziyaret edilmiştir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Sovyet lider Leonid Brejnev de dahil olmak üzere farklı Sovyet cumhuriyetlerinden Bulgar politikacılar ve liderler onun tavsiyesini aradılar. 1990’larda Bogdan Tomalevski, ziyaretçilerinin bıraktığı parayla Rúpite’de bir kilise inşa etti. Vanga, 11 Ağustos 1996’da meme kanseri nedeniyle öldü. Cenazesi, aralarında birçok ileri gelenin de yer aldığı büyük kalabalıklar çekti.​

Vanga’nın son vasiyetini yerine getiren Pétrich’teki evi, 5 Mayıs 2008’de kapılarını ziyaretçilere açan bir müzeye dönüştürüldü.

Baba Vanga’nın Kehanetleri

The Weiser Field Guide to the Paranormal gibi kaynaklar onun Sovyetler Birliği’nin dağılacağını, Çernobil felaketini, Stalin’in ölüm tarihini, Rus denizaltısı Kursk’un batmasını, 11 Eylül saldırılarını önceden bildirdiğini iddia ediyor. Öte yandan Bulgar kaynakları, internette dolaşan ve Baba Vanga hakkındaki efsanelerin çoğunun doğru olmadığını aıklamışlardır. Baba Vanga’nın şu anda ona atfedilen tahminlerin çoğunu yapmadığına dair bazı kanıtlar da sunuldu. Bunun yerine insanlar sık ​​sık ölümünden bu yana ona yeni sahte “kehanetler” atfetti ve yazılı bir kaydın olmaması kehanetleri, ona atfedilen herhangi bir tahminin çürütülmesini zorlaştırır.

1966’da popülaritesinin artması ve onu görmek isteyenler için ezici sayıların ardından, Bulgar hükümeti Vanga’yı devlet maaş bordrosuna aldı. Potansiyel hastalarla görüşmesi için kendisine iki sekreter tahsis edildi. Ek olarak, Sofya ve Petrich’teki Öneribilim ve Parapsikoloji Enstitüleri, Vanga’nın psişik yeteneklerini inceledi.

Ağustos 1976’nın başlarında Bosnalı şarkıcı aktris Silvana Armenulić Bulgaristan’da turneye çıktı ve Baba Vanga ile görüşmeye karar verdi. Vanga sadece sırtı Silvana’ya dönük bir şekilde oturdu ve pencereden dışarı baktı, onunla hiç konuşmadı. Uzun bir aradan sonra Vanga sonunda konuştu: “Hiçbir şey. Ödemek zorunda değilsin. Seninle konuşmak istemiyorum. Şimdi değil. Git ve üç ay sonra geri dön“. Silvana arkasını dönüp kapıya doğru yürürken, Vanga şöyle dedi: “Bekle. Aslında gelemeyeceksin. Git, git. Üç ay sonra gelebilirsen, gel.” Silvana bunu öleceğinin teyidi olarak aldı ve Vanga’nın evini gözyaşları içinde terk etti. Armenulić iki ay sonra, 10 Ekim 1976’da kız kardeşi Mirjana ile birlikte bir araba kazasında öldü.

Advertisement

Baba Vanga, 1994 FIFA Dünya Kupası Finalinin “B ile başlayan iki takım” arasında oynanacağını yanlış tahmin etmişti. Finalistlerden biri Brezilya oldu, ancak Bulgaristan yarı finalde İtalya’ya elendi. The National’a göre Baba Vanga, Üçüncü Dünya Savaşı’nın Kasım 2010’da başlayacağını ve Ekim 2014’e kadar süreceğini öngördü.

Baba Vanga’nın takipçileri, kendi ölüm tarihini kesin olarak tahmin ettiğine, 11 Ağustos’ta öleceğini ve 13 Ağustos’ta gömüleceğini hayal ettiğine inanıyor. Bundan kısa bir süre önce, Fransa’da yaşayan on yaşındaki kör bir kızın hediyesini miras alacağını ve insanların yakında onun hakkında bir şeyler duyacağını söylemişti.

Kendisine atfedilen bir diğer tahmin ise Amerika Birleşik Devletleri’nin 45. Başkanı’nın ülkenin lehinde olan son başkomutanı olacağı yönündedir. Baba Vanga’nın 44. Başkanın Afrikalı-Amerikalı olacağını doğru bir şekilde öngördüğü de iddia edildi. Baba Vanga’nın destekçileri ayrıca, onun 45. cumhurbaşkanının sonunda “ülkeyi çökertecek” bir krizle karşı karşıya kalacağı ” mesihvari bir kişiliğe” sahip olacağını tahmin ettiğini iddia etti.

Ancak yazılı kehanetleri olmadığı için bir tür internet fenomenine döndüğü çok aşikardır. Bu sebeple sıklıkla Türk basınında ilgi çekmek için çıkan haberlerin ne bir kaynağı ne de mantıklı bir tarafı vardır. Bu tarz haberler ciddiye alınmamalıdır.


1 Yorum

Leave A Reply