Bahtiyar Vahapzade Kimdir?

0
Advertisement

Bahtiyar Vahapzade kimdir? Bahtiyar Vahapzade’nin kısaca hayatı, biyografisi, eserleri ve Türk edebiyatına katkıları hakkında bilgi.

bahtiyar-vahabzade

BAHTİYAR VAHAPZADE (1925 – 2009)

Azerbaycan’ın Şeki şehrinde doğdu. Azerbaycan Devlet Üniversitesinin Filoloji Fakültesini bitirdi. Aynı üniversitede asistan, doktor, profesör olarak çalıştı. Dekanlık yaptı.

Bahtiyar Vahapzade çağdaş Azerbaycan şiirinin önde gelen temsilcilerindendir. Şiirlerinde engin bir vatan sevgisiyle birlikte toplumsal eleştirileriyle de dikkat çeker. Şiirde uyak ve ölçüye önem vermiştir. Genç kuşağın ulusal bilinçle yetişmesinde etkili olmuştur. Manzum hikâye ve oyunlar da yazmıştır.

Sovyet döneminde, sanatçılar üzerindeki yoğun baskı, onların diledikleri konuyu diledikleri gibi işlemelerine engel olmuştur. Bu baskıya rağmen, ulusal ve manevi konuları en çok işleyen yazar, şair ve bilim adamlarının başında Bahtiyar Vahapzade gelir. Onun, Sovyet döneminde yazdığı fakat yayımlayamadığı şiirlerinin sayısı az değildir. Ancak, o, yayımladığı şiir ve yazılarıyla da ulusal kültürün, ulusal kimliğin geliştirilmesi yolunda sürekli bir uğraşı içinde olmuştur.

Advertisement

“Ana Hediyesi” adlı şiir, Vahapzade’nin Sovyet döneminde yayımlanan şiirlerinden biridir. Şiir ulusal kültür adına iletilerle yüklüdür. Şiirdeki ana, özverili bir anadır. Yasaklı bir dönemde, Türk aile yapısının sağlamlığını vurgulayan böyle bir şiirin yayımlanması Bahtiyar Vahapzade’nin bilinçli mücadeleciliğiyle açıklanabilir. Vahapzade dil, vatan, tarih konularında da ulusal bilinci güçlendirici yazı ve şiirler yayımlamıştır.

Başlıca Eserleri

Menim Dostlarım, Bahar, Çınar, Sade Adamlar, Ceyran, Aylı Gece, Bir Ürekde Dört Fasıl, Kökler – Budaklar, Dan Yeri, Açılan Seherlere Selâm, Özümle Sohbet.


Leave A Reply