Balık Gölü Nerededir?

0
Advertisement

Balık Gölü nerededir? Ağrı’da yer alan Balık Gölü ile ilgili coğrafi özellikleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Balık Gölü

Balık Gölü, Doğu Anadolu Bölgesi’nde lav seti gölü. Ağrı ilinde Ağrı ile Doğubeyazıt kentleri arasında yükselen andezit ve bazalt lavlarından oluşan volkanik kütle üstünde yer alır. Türkiye’nin en yüksek göllerinden biridir; su yüzeyinin denizden yüksekliği 2.250 metredir. Yüzölçümü 34 kilometrekare olan Balık Gölünün suları tatlıdır.

Balık Gölü, çevresindeki yüksek dağlardan inen akarsularla beslenir. Güneydoğusunda, fazla suların boşaldığı Balık Çayı adıyla anılan gideğeni bulunur. Bu çay daha sonra Sansu adını alır ve ülke sınırları dışında Zengimar Suyu olarak Aras Irmağına katılır. Şiddetli soğuk, göl yüzeyinin kışın uzun süre donmasına yol açar.

Göl çevresinin doğal bitki örtüsünü Alp tipi çayırlar oluşturur. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında, bu çayırların bol çiçeklerle bezenmesi, çevreye ayn bir güzellik katar. Kıyısında yer yer kamışlar ve sazlar bulunur. İçinde, buraya özgü bazı balık türleri vardır.

Erzurum -Horasan- Eleşkirt-Ağrı-Doğubeyazıt doğrultusunu izleyen E-23 Karayolu, Balık Gölünün 10 km kadar güneyinden geçer. Göle bu yoldan stabilize bir yolla ulaşılır.

Advertisement

Leave A Reply