Balık Türleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Balıklar kaç gruba ayrılırlar? Başlıca balık takımları ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Balık
Balıklar üç takıma ayrılırlar:
1) Kemikli Balıklar;
2) Kıkırdaklı Balıklar;
3) tikel Omurgalılar.

Kemikli Balıklar : İskeleti kemiktendir. Yeryüzündeki balıkların onda dokuzu bu takıma girer. Bunlarda vücudu örten pullar sert değildir. Sazan, alabalık, som balığı, ringa balığı, turna balığı, morina, mezit balığı, orkinos, uskumru gibi balıklar bu takımdandır.

Kıkırdaklı Balıklar : En önemli özellikleri iskeletlerinin kıkırdaktan yapılmış olmasıdır. Bunlar iri yumurta yumurtlarlar. Kimisi de yavrularını canlı olarak dünyaya getirirler. Çekiç balığı, keler, camgöz gibi çeşitli köpekbalıkları, vatos bu takımdandır.

İlkel Omurgalılar : Ağızları yuvarlaktır, vantuz biçimindedir. Boyunlarının iki yanında yedi çift solungaç yarığı vardır. Bu balıkların iskeletleri çok basittir. En tanınmışları bufa balığıdır.

Advertisement

Bu üç takımdan başka, iskeletleri yarı kemikten, yarı kıkırdaktan yapılmış balıklar da vardır. Başlıcaları mersin balığıdır. Mersin balığı derin sularda yaşar. Boyu 1-2 metredir. 5-6 metreyi bulan iri türleri de vardır. Yumurtlamak için kışın ırmak sularına girerler. Yumurtasından havyar yapılır.


Leave A Reply