Bromelain Nedir? Ne İçin Kullanılır? Bromelainin Sağlık İçin Faydaları Dozu

0
Advertisement

Bromelain nedir, ne için ve nasıl kullanılır? Bromelainin sağlık açısından faydaları, etkileri ve etkileşime girebileceği maddeler nelerdir?

Bromelain, ananas bitkisinin sapından, meyvesinden ve suyundan elde edilen bir protein sindirici enzim karışımıdır. Başlıca Orta ve Güney Amerika’da tıbbi rahatsızlıkları tedavi etmek için yüzyıllar süren bir geçmişi vardır.

Bromelain

Şu anda bir diyet takviyesi olarak sınıflandırılmaktadır ve genellikle ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından güvenli olarak kabul edilmektedir.

Bromelain tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir. İnsanlar bromelaini topikal olarak, yanıklardan ölü cildi çıkarmak için ve ağızdan, iltihabı ve şişliği azaltmak için – özellikle buruna – kullanırlar.

Bromelain ayrıca sindirim yardımcısı olarak, osteoartrit için ve ağrıyan kaslardaki ağrıyı azaltmak için kullanılır.

Advertisement

Formlar ve dozlar

Bromelain, oral alım için hap veya tablet şeklinde satın alınabilir. Topikal kullanım için bir krem ​​olarak da mevcuttur. Ananastan çıkarılmış olmasına rağmen, ananas yemek veya meyve suyunu içmek etkili olmak için yeterince büyük bir doz sağlamaz.

Bromelain kullanırken, kullanımını doktorunuzla görüşmek ve verilen dozaj talimatlarını takip etmek önemlidir.

Dozlar, günde iki ila üç kez, porsiyon başına 80-400 miligram arasında değişir. Doktorunuz sindirime yardımcı olması için yemeklerle birlikte bromelain almanızı veya iltihabı azaltmak için aç karnına almanızı önerebilir.

Potansiyel sağlık yararları

Bromelain ve potansiyel sağlık yararları birçok alanda kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bunlar:

Kireçlenme

Güvenilir bir klinik çalışma kaynağı, bromelain’in antienflamatuar ve analjezik özelliklerinin onu osteoartrit ile ilişkili ağrı, yumuşak doku şişmesi ve eklem sertliği için etkili bir tedavi haline getirdiğini buldu.

Çalışma, bromelain’in diz ve omuz artritinin tedavisinde etkinliğine odaklandı. Analiz edilen çalışmalar, dozaj bakımından önemli ölçüde değişmiştir. Çalışma, günde iki kez 400 miligram bromelain verilen katılımcılarda iyileşmeler bulundu.

Advertisement
Kalp-damar hastalığı

Bromelainin periferik arter hastalığı, inme, kalp krizi ve yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur.

Bromelain, kan trombositlerinin birbirine yapışması veya kümelenmesini (agregasyon) engeller. Bu, pıhtı oluşumunu ve kardiyovasküler olayları azaltmaya yardımcı olabilir.

Astım

Bir Hayvan Çalışmasının Sonuçları, bromelainin antienflamatuar etkilerinin astımı veya diğer alerjik havayolu hastalığı formları için yararlı olabileceğini belirtti.

Kronik sinüzit (kronik rinosinüzit)

Bromelain tabletleri şişme, tıkanıklık ve kronik sinüzit ile ilişkili diğer semptomları hafifletmede etkili olduğu bulunmuştur.

Kolit

Saflaştırılmış meyve bromelainin, iltihabı azalttığını ve sıçanlarda enflamatuar bağırsak hastalığının neden olduğu mukozal ülserleri iyileştirdiğini bulundu..

Yanıklar

Topikal krem ​​olarak kullanıldığında bromelainin hasarlı dokuyu yaralardan ve ikinci ve üçüncü derece yanıklarda oldukça etkili olduğu bulundu.

Kanser

Bromelainin kanserle mücadelede umut verdiği bulunmuştur. Bromelain, kanser hücresi büyümesini olumlu yönde etkileyebilir ve maligniteyi destekleyen ana yolların kontrol edilmesine yardımcı olabilir.

Bromelain

Yan etkiler ve riskler

Tüm takviyelerde olduğu gibi, kullanmadan önce bromelaini doktorunuzla görüşmek önemlidir. Bromelain, özellikle yüksek dozlarda alındığında bazı kişilerde hafif yan etkilere neden olabilir. Bunlar:

 • ishal
 • mide bulantısı
 • kusma
 • normalden daha ağır adet kanaması

Warfarin, Pradaxa ve diğerleri gibi bir kan inceltici kullanıyorsanız bromelain kullanmaktan kaçının. Bromelainin kan üzerinde antitrombosit bir etkisi olabilir ve bu da aşırı kanama olasılığını artırır. Bu nedenle, ameliyattan önce ve sonra bromelain kullanımından kaçınmak da önemlidir.

Bromelain, ananas alerjisi olan kişilerde kullanılmamalıdır.

Advertisement

Etkileşimler

Antikoagülanlar

Bromelain kan pıhtılaşma süresini yavaşlatacaktır, bu nedenle kan pıhtılaşma süresini de yavaşlatan bir kan inceltici kullanıyorsanız, morarma veya artan kanama yaşayabilirsiniz. Artan kanama veya morarma yaşarsanız doktorunuza bildirin.

Kan incelticileri şunları içerir:

 • Warfarin
 • Aspirin
 • Klopidogrel (Plavix)
 • Diklofenak (Voltaren, Kataflam, diğerleri)
 • Ibuprofen (Advil, Motrin, diğerleri)
 • Naproksen (Anaprox, Naprosyn, diğerleri)
 • Dalteparin (Fragmin)
 • Enoksaparin (Lovenox)
 • heparin
 • Warfarin (Coumadin)
Antibiyotikler

Bromelain, vücudunuzun antibiyotiklerin emilimini etkileyebilir. Örneğin, vücut tarafından amoksisilin veya tetrasinin emilimini artırabilir. Bromelaini amoksisilin veya tetrasin ile aynı anda almak amoksisilin veya tetrasiklin etkilerini ve yan etkilerini artırabilir.

Sakinleştiriciler

Bromelain, aşağıdakileri içeren sakinleştirici ilaçları daha güçlü hale getirebilir:

 • fenitoin (Dilantin) ve valproik asit (Depakote) gibi antiseizür ilaçları
 • barbitüratlar
 • alprazolam (Xanax) ve diazepam (Valium) gibi benzodiazepinler
 • zolpidem (Ambien), zaleplon (Sonata), eszopiklon (Lunesta) ve ramelteon (Rozerem) gibi uykusuzluğu tedavi etmek için ilaçlar
 • amitriptilin (Elavil) gibi trisiklik antidepresanlar
 • Alkol
 • Aynı şey kediotu, kava ve catnip gibi sakinleştirici etkisi olan bitkiler için de geçerlidir.

Özetle

Bromelain, ananaslardan elde edilen doğal bir maddedir. Kapsamlı bir şekilde incelenmiştir ve yanıklar, osteoartrit ve kanser de dahil olmak üzere birçok sağlık durumu üzerinde önemli, olumlu etkileri olabilir.

Bromelain kullanımınızı, özellikle reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuzla tartışın.


Leave A Reply