Balıkçı Sansar Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Latince ismi Martes pennanti olan ve Pekan olarak da bilinen ilginç bir tür olan Balıkçı Sansar hakkında genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Balıkçı Sansar

Balıkçı Sansar Hakkında Bilgi

Balıkçı sansar (Martes pennanti), pekan olarak da bilinir, Mustelidae (sansargiller) familyasından, değerli kahverengimsi siyah kürkü için avlanan etçil memeli türüdür. Kuzey Amerika’nın en kuzeyindeki ormanlarda az sayıda örnekleri yaşayan balıkçı sansar bu adı balık yakaladığı için değil, balık sepetlerinden balık çaldığı için almıştır.

Gelinciğe benzeyen uzunca bir gövdesi, gür kıllarla kaplı bir kuyruğu, sivri bir burnu ve düşük, yuvarlak kulakları vardır. Erişkinlerinin uzunluğu, 33-42 cm’lik kuyruğu dışında, genellikle 50-63 cm’yi, ağırlığı da 1,5-7 kg’yi bulur. Erkekler dişilerden daha iri ve daha ağır, dişilerin kürkü de erkeklerinkinden daha gösterişlidir. Hem yerde hem ağaçlarda avlanabilen balıkçı sansar, oklu kirpiyi bile ayırmaksızın çeşitli kemiricilerle ve başka hayvanlarla beslenir. Ayrıca meyve ve kabuklu yemişlerden de yediği olur. 338-358 gün süren bir gebelik döneminden sonra, bir batında 1-5 yavru doğar.


Leave A Reply