Balonla Beş Hafta Kitabının Konusu Özeti Karakterler, Jules Verne

0
Advertisement

Jules Verne’in Balonla Beş Hafta isimli kitabının konusu, karakterleri ve özeti. Balonla Beş Hafta kitap özeti oku.

Balonla Beş Hafta

Balonla Beş Hafta

Balonla Beş Hafta veya Afrika’da Üç İngiliz’in Keşif Yolculuğu (Fransızca: Cinq semaines en ballon), Jules Verne’in 1863’te yayınlanan bir macera romanıdır. Kitap, okuyuculara, o zamanlar Avrupalılar tarafından hala tam olarak bilinmeyen Afrika’nın keşfine dair bir fikir veriyor ve kaşiflerin sırlarını bulmak için kıtanın dört bir yanına seyahat ediyor.

Afrika keşiflerinin hayali masallarına halkın ilgisi doruğundaydı ve roman anında hit oldu; Verne’yi finansal olarak bağımsız kıldı ve Pierre-Jules Hetzel’in yayınevi ile uzun vadeli sözleşmeler yapılmasına yol açtı ve bu da sonraki kırk yılda 60 kadar daha fazla kitabın çıkmasının önünü açtı.

Kitabın Özeti

Bir bilim adamı ve kaşif olan Dr. Samuel Fergusson, uşağı Joe ve arkadaşı profesyonel avcı Richard “Dick” Kennedy ile birlikte, hidrojenle dolu bir balonun yardımıyla Afrika kıtasını dolaşmak için yola çıkar. Rakımını kontrol etmek için gazı boşaltma veya denize balast atma ihtiyacını ortadan kaldırarak, çok uzun yolculuklara izin veren bir mekanizma icat etmiştir. Bu yolculuk Sir Richard Burton ve John Hanning Speke’nin Doğu Afrika’daki seferlerini Heinrich Barth’ın Sahra ve Çad bölgelerindeki seferleri ile birleştirmeyi amaçlıyor. Yolculuk doğu kıyısındaki Zanzibar’da başlıyor ve Victoria Gölü, Çad Gölü, Agadez, Timbuktu, Djenné ve Ségou’dan batı kıyısındaki modern Senegal’de St. Louis’e geçiyor. Kitap, Afrika’nın günümüz Orta Afrika Cumhuriyeti yakınlarındaki bilinmeyen iç kısımlarını, bir çöl (aslında bir savan) olarak tanımlıyor.

Kitapta Afrika’nın doğudan batı kıyılarına kadar anlatılan gezinin haritası.

balonla beş hafta

Advertisement

İlk araştırmanın büyük bir kısmı, 18. bölümde meydana gelen bir olay olan Nil’in kaynağının bulunmasına odaklanmaktır. İkinci adım, diğer kaşifleri birbirine bağlamaktır. Kitapta bir yerliyle çatışmadan veya çevreyle çatışmadan oluşan çok sayıda macera sahnesi, anlatımı var. Bazı örnekler şunları içerir:

  • Bir misyoneri, kendisini kurban etmeye hazırlanan bir kabileden kurtarmak.
  • Sahra üzerinde rüzgârsız bir şekilde mahsur kalmışken sularının tükenmesi.
  • Balona sakallı akbabaların saldırısı, Joe’nun balondan atlaması gibi dramatik gelişmelere yol açar.
  • Sonrasında Joe’yu kurtarmak için alınan önlemler, çabalar
  • Balon, hidrojen kaybıyla hiçliğe doğru küçülürken, militan bir ordudan zar zor kutulmak
  • Türlerinin çoktan neslinin tükenmesinden bu yana anakronik olduğu bilinen bir bluebuck’ın vurulması.

Tüm bu maceralarda, kahramanlar tehlikelerin üstesinden azimle gelirler. Roman, rüzgâr doğru zamanda yakalandığı veya karakterler tam olarak doğru yöne baktığı için beladan kaçınıldığı tesadüfi anlarla doludur. Onları bekleyen daha yüksek bir güce sık sık atıflar vardır.

Balon nihayetinde tükeniyor, ancak kahramanları dost topraklara ve sonunda İngiltere’ye geri götürebilecek uzaklığa ulaştırmayı başarıyor. Bu nedenle sefer başarılı oluyor. Hikaye, Afrika gezisinin ardından aniden sona eriyor, ardından gelenlerin sadece kısa bir özeti var.

Balonla Beş Hafta

Karakterler

Samuel Ferguson – Doktor

Çok iyi ve becerikli bir insandır. Doktordur. Aynı zamanda maceraperest bir gezgindir. Şimdiye kadar birçok geziye çıksa bile en çılgın gezisi hiçbir gezginin yapamadığı Afrika’yı balonla boydan boya dolaşmaktır. Arkadaşı ve uşağıyla bir balon gezisine çıkar ve macera başlar.

Dick Kenedy – Avcı

Çok önceleri Ferguson’la tanışıp dost olmuşlardır. Çok iyi ve becerikli bir avcıdır. Ferguson’un geziye gideceğini öğrenmiş onu engellemeye gelmiştir. Fakat bir anda gezinin içinde bulmuştur kendini.

Advertisement
Joe – Uşak

Doktor Ferguson’un uşağı olan Joe cesur ve korkusuz biridir. Düz duvara tırmanabilir. Ferguson’un sayesinde bilgili ve onunla tartışabilen biri olmuştur. Efendisine bağlılığını “Efendim nereye ben oraya” sözüyle anlatmıştır.

Victoria – Balon

Gezinin yapıldığı balondur. Çok renkli ve güzeldir. Doktor Ferguson tarafından özel olarak tasarlanmıştır.

Speake – Yüzbaşı

İyi bir asker aynı zamanda bir gezgindir. Daha önce Afrika’yı gezmeye çalıştığından bu konuda tecrübelidir. Ferguson’u bazı konularda uyarıp bilgilendirmiştir.

Burton – Teğmen

Eskiden Afrika’yı gezmeye çalışıp şu an teğmen olan Speake’in arkadaşıdır.

Resulute – Gemi

Kaptan Pennet’ın kaptanlığını yaptığı üçlüyü Zengibar Adası’na taşıyan gemidir.


Leave A Reply