Bankura Nerededir?

0

Bankura nerededir? Hindistan’ın kuzey doğusunda yer alan Bankura kenti ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Bankura

Bankura, Hindistan’ın kuzeydoğusunda, Batı Bengal eyaletine bağlı il ve it merkezi. Dhaleşvari (Dhalkisor) Irmağının hemen kuzeyinde yer alan Bankura kenti, bir anayol ile demiryolunun kavşağında yer alır. Tarım ürünleri için dağıtım merkezidir. Pirinç ve yağlı tohum öğütme, pamuk dokuma, madeni eşya yapımı ve demiryolu atölyeleri başlıca iş alanlandır. 1869’da belediye oldu. Biri tıp fakültesi olmak üzere, Burdvan Üniversitesi’ne bağlı beş yüksekokul vardır.

1835’te kurulan Bankura ilinin yüzölçümü 6.881 kilometrekaredir. Doğuda yoğun nüfuslu bir alüvyon ovası ile batıda Çhota Nagpur Platosunun doğu kesiminin bir bölümünden oluşur. Susunia Tepesi üzerinde İÖ 3. yüzyıldan kalma bir Aşoka yazıtı vardır. Damodar Vadisi üzerinde gerçekleştirilen projeler, 32.400 hektarlık alanın sulanmasını sağlar. Başlıca tarım ürünleri pirinç, buğday, mısır ve şekerkamışıdır; mika, kaolin, demir cevheri, kurşun, çinko ve volfram yatakları işletilir. Bankura yöresi, merkezi Bişnupur’da bulunan Mallabhum Krallığı çevresinde gelişen Hindu kültürünün uzun yıllar merkezi olmuştur.


Leave A Reply