Zemzem Suyunun Faydaları, Zemzemin Özellikleri ve Sağlığa Yararları

0
Advertisement

Zemzem suyu nedir ve neden içilmesi önerilir? Zemzem suyunun vücudumuz, sağlığımız için faydaları nelerdir, hakkında bilgi.

Zemzem Suyunun Faydaları Nelerdir?

Diğer su kaynaklarından farklı olarak, zem-zem suyu Müslümanlar tarafından kutsal kabul edilen Mekke’deki bir kuyudan sağlanmaktadır. Bu suyun vücudumuz için birçok sağlıklı etkisi vardır. Zemzem kuyusu medeniyet olarak İslam’ın kalbi olan Mekke’de bulunur. Kuyu, 35 metre derinliğindedir ve üst kısım, saygının bir işareti olarak güzel bir kubbe ile dekore edilmiştir.

Geleneksel olarak bu su, özellikle İslam dinine inanan Müslümanlar için yüksek bir tarihi değere sahiptir. Bunun yanı sıra, tıbbi açıdan bakıldığında, zemzem suyunu diğer su kaynaklarından farklı kılan kendine özgü maddelere sahip olduğuna inanılmaktadır. Zemzem suyunun bazı sağlık yararları şunlardır:

Zemzem Suyunda Mikrop Bulunmaz

Avrupa ve Suudi Arabistan’daki su örneklemelerinin titiz bir çalışmasından, zemzem suyunun, mikropları ve bakterileri yok etme kabiliyetine sahip olan florit maddeye sahip olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Bu sebepten zemzem bakteri barındırmaz.

Kalsiyum Oranı Yüksektir

Zemzem suyunu diğer su kaynaklarından ayıran maddelerden biri, yüksek miktarda kalsiyuma sahip olmasıdır. Kalsiyum maddesi, uzun bir hastalıktan kurtulanlar için yorgunluğun giderilmesine ve iyileşmeye yardımcı olacaktır.

Advertisement

Zemzem Suyu Hastalıkları İyileştirir

İslam dininde inanıldığı gibi, zemzem suyu kutsanmış bir sudur, bu yüzden hastalıkları tedavi etme kabiliyetine sahiptir. Tıbbi açıdan bakıldığında, diğer su kaynaklarından önemli ölçüde farklı olan mineral maddeleri nedeniyle zemzem suyu hastalara iyi gelmektedir. Bu hastalığı tedavi etme yeteneği, zemzem suyunun yüksek oranda kalsiyum, magnezyum ve diğer yararlı minerallere sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Eşsiz Kristal Yapı

Yokohama Üniversitesi’nden Dr. Masaru Emoto’nun tanınmış bir çalışmasından, suyun her molekülünün su kaynağına göre farklılaştığı keşfedilmiştir. Araştırmayı yürütürken Dr. Masaru Emoto, zemzem suyunun diğer sulara kıyasla çok özel bir molekül yapısına sahip olduğunu buldu. Zemzem molekül yapısı çok düzenli, parlak ve 12 farklı büyüleyici renge sahiptir.

İnsan Hücrelerini Güçlendiriyor

Münih’teki bir Alman bilim insanının yoğun bir araştırmasına göre, zemzem suyunun insan vücudundaki insan hücrelerini başarıyla güçlendirdiğini kanıtladı.

Zemzem Zayıflamaya Yardım Ediyor

Zemzem suyunun kilo vermeye yardımcı olduğu bilinen bir gerçektir. Zemzem suyunun açlığın etkisini azalttığı bilinmektedir, bu nedenle iştahı azaltarak başarılı bir diyete neden olur.

Gözleri Korur

Zemzemin gözlere uygulanması da, görme ile ilgili daha iyi ve daha net bir vizyon elde edilmesine yardımcı olur. Gözlerinizi zemzem suyuyla yıkamak, birçok göz bozukluğunun etkisini azaltmaya yardımcı olur.

Advertisement

Mineralleri Boldur

Zemzem suyu asırlık bir kuyudan sağlandığı gibi, çeşitli minerallerle zengindir. Zemzemde bulunan bu minerallerin çoğu mikrop öldürücüdür (mikropları ve bakterileri öldürür). Bu gerçekler birçok sağlık uzmanı tarafından kabul edilmiştir.

Pozitif Enerji İçerir

Zemzem diğer sularla karşılaştırıldığında farklı elementlerden oluşur. Benzer görünebilir, ancak zemzem suyu içeren maddeler diğer su kaynaklarından önemli ölçüde farklıdır. Zemzem suyunun bileşenleri iyileşmeye ve gençleşmeye yardımcı olur.

Gençleştirici İçecek

Zemzem suyunun faydalarından biri gençleştirici doğasıdır. Susuzluğun ve açlığın rahatlatılmasına yardımcı olur. Müslüman bir bilim adamı olan Ebu Dharr tarafından, zemzem suyu içildikten sonra sadece susuzluğun gidermekle kalmayıp aynı zamanda açlığın da tatmin olduğu belirtilmiştir.

Dayanıklılığı Artırır

Zengin mineral içeren Zemzem suyu dayanıklılığı artırmaya da yardımcı olur. Ünlü Suudi Arabistanlı bir koşucu olan Abu Jahal, maratondan önce zemzem suyu içmesiyle ünlüdür. Bu şekilde maraton yarışı için başarılı bir koşuya ve gelişmiş bir dayanıklılığa ulaşmaktadır.

Zemzem Baş Ağrısını Geçirir

Suudi Arabistan’da ve diğer birçok arap ülkesinde popüler olan geleneksel bir tedavi, baş dönmesi veya baş ağrısı sorunlarında, aspirin yerine zemzem suyu içmektir. Zemzem içmek, aspirin veya baş ağrısı hapı almaktan daha etkilidir. Sadece baş ağrısını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda daha sağlıklı olmanızı ve gençleşmenizi sağlar.

Sağlıklı Kemiklere Yardımcı Olur

Zemzem suyunda bulunan bol miktarda kalsiyumdan dolayı, kemikler üzerinde sağlıklı etkileri vardır.


Leave A Reply