Banya Luka Nerededir? Banya Luka Tarihi

0
Advertisement

Banya Luka hangi ülkededir? Banya Luka şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Bosna Hersek Banya Luka hakkında bilgi.

Banya LukaBanya Luka; Bosna Hersek Cumhuriyeti’nin kuzeybatısında kenttir. Sava’nın kolu Vrabas Irmağı kıyısında yer alır. Belgrad, Zagreb, Trieste ve Saraybosna gibi büyük kentlere, kara ve demiryollarıyla bağlanır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında bir endüstri (demir-çelik, dokuma, deri işleme, besin, bira) merkezi durumuna gelen Banya Luka, sağlığa yararlı kaplıcalarıyla ünlüdür.

Tarih. Ortaçağda, Bosna’nın merkezi olan kentin adı, Sırpça ve Hırvatçadaki “banya” banyo ve “luka” çayır sözcüklerinden oluşmuştur. Vadide kurulu olan kentte, Roma döneminden kalma banyolar vardır. 1463’te Bosna’nın Osmanlılar tarafından alınmasından sonra sancak merkezi olarak önem kazandı. Sokullu Ferhat Paşa, Sancak beyliği sırasında, birçok dükkân, medrese, hamam, okul ve kendi adıyla anılan Ferhadiye Camisini yaptırdı. 17. yüzyılın ortalarına kadar Osmanlıların elinde kalan kent, daha sonra Avusturya topraklarına katıldı. 18. yüzyılda yeniden Osmanlılar tarafından alındı; 19. yüzyılda Bosna Hersek ayaklanmalarında önemli bir merkez durumuna geldi. Avusturyalılar, Bosna’yı işgal edince, Birinci Dünya Savaşı sonuna kadar bu ülkenin yönetiminde kaldı. Savaş sonrasında Yugoslavya’ya bağlandı. İç Savaş sırasında (1992-1995) büyük çapta yıkıma uğradı.


Leave A Reply