Bao Dai Kimdir?

0
Advertisement

Bao Dai kimdir? 1926 ile 1945 yılları arasında Vietnam İmparatorluğunda kalmış Bao Dai hayatı ile ilgili bilgiler.

Bao Dai, asıl adı nguyen vinh thuy (d. 22 Ekim 1913, Imperial City, Hue, Huế, Vietnam – 31 Temmuz 1997, Val-de-Grâce Hospital, Paris, Fransa), 1926-45 arasında son Vietnam imparatoru. Gençliğinde ülkesinin bağımsızlığı için bir umut simgesi iken sonraları “Playboy İmparator” olarak tanınmıştır.
Bao Dai
Fransız sömürge rejimine bağımlı olan İmparator Khai Dinh’in oğluydu. Annesi, köylü soyundan gelme bir cariyeydi. Fransa’da eğitim gördü, gençliğinin çok kısa bir bölümünü anayurdunda geçirdi. 1926’da tahta çıktı ve Bao Dai (Büyüklüğün Koruyucusu) unvanını aldı. Önceleri bazı reformlar yapmak ve Vietnam’ı modernleştirmek istedi; ama bunun için Fransızların desteğini sağlayamadı.

Mart 1945’te Japonlar, Fransız yönetimini Çinhindi’nden uzaklaştmncaya değin, II. Dünya Savaşı boyunca Fransız sömürge rejimi Bao Dai üzerinde sıkı bir denetim kurdu. Japonlar, sözde bağımsız yeni bir Vietnam Devleti’nin başına Japonya’daki yaşlı Prens Cuong De’yi getirmeyi düşündüler; ama sonunda zaten zayıf bir önder olan Bao Dai’nin başta kalmasına izin verdiler. Ağustos 1945’te Viet Minh iktidarı ele geçirdiğinde, Ho Şi Minh ve arkadaşları, Bao Dai’yi kendilerine bağlamanın simgesel bir anlamı olabileceğini düşündüler. Viet Minh, Bao Dai’den görevden çekilmesini istedi ve “Yurttaş Prens Nguyen Vinh Thuy” sıfatıyla ona göstermelik bir danışmanlık görevi önerdi. Viet Minh’in kendisine hiçbir işlev tanımayacağını anlayan ve Fransızlara da güvenmeyen Bao Dai, 1945’te Hong Kong’a kaçtı. Orada uçarı bir yaşam sürdü; zaman zaman da, Fransız yönetiminin yeniden kurulmasına karşı uluslararası yardım çağrılarında bulundu.

1949’da Fransızlar Vietnam’ın bağımsızlığı ilkesini kabul ettiler, ama ülkenin savunmasını ve maliyesini denetim altında tutmayı sürdürdüler. Bao Dai, bu koşullar altında Mayıs 1949’da Vietnam’a geri dönmeye razı oldu; temmuzda, sözde bağımsız Vietnam’ ın geçici başkanı oldu. Böylece yeniden en yüksek makama getirilmiş olan Bao Dai, devlet işlerini Fransız yanlısı Vietnamlı görevlilere bırakarak, Ekim 1955’te ulusal bir referandumla ülkede cumhuriyet ilan edilince Fransa’ya döndü.


Leave A Reply