Barselona Nerededir? İspanya’nın Asi Şehri Barselona’nın Tarihi ve Tarihsel Eserleri

0

Barselona hangi ülkededir? Barselona ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, İspanya Barselona hakkında bilgi.

Barselona

Advertisement

Barselona; İspanya’nın kuzeydoğusunda kent, Katalonya Özerk Bölgesi ile aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir.

İspanya’nın ikinci büyük kenti, İber Yarıdaması’nın en önemli limanıdır. Akdeniz kıyısında, Madrid’in 619 km doğusundadır. Kuzeydoğuda Besos ile güneybatıda Liebrogat ırmakları arasında, verimli bir ovada kuruludur. Batıda denizden başlayarak Tibidabo Dağları’na kadar uzanan kent, üç bölgeye ayrılır. Katedral’in çevresindeki dar sokaklar ve eski yapıların oluşturduğu ortaçağdan kalan ilk bölgede, Barceloneta diye adlandırılan denizci mahalleleri yer alır.

Barselona

Bölgenin güneybatısını sınırlayan Rambia Bulvarı, eski bir ırmak yatağı üzerinde kuruludur. Açık hava kahveleri, kuş ve çiçekçi dükkânlarıyla Avrupa’nın en tanınmış bulvarlanndandır. İkinci bölge, 19.-20. yüzyılda kentin büyümesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Birbirine koşut caddeler, kentin dışındaki tepelere kadar uzanır. Çağdaş yapılar, üniversite, lokantalar, gece kulüpleriyle alışveriş, kültür merkezidir. Üçüncü bölge, ovaya dağılmış eski yerleşim alanlarım içerir. Burada yaşayanları çoğu, günümüzde kente göç etmiştir. Katalonya’nın endüstri (petrol arıtma ve işleme, makine, dokuma, çimento, kimya, deri, besin), ticaret merkezi oluşumunun yam sıra; limanından pamuklu, yünlü dokuma, makine, tarım araçları, potas, çimento, kimyasal maddeler, deri eşya, şarap, zeytinyağı, kâğıt, sandalet, ipek, şişe mantarı, yapay gübre dışsatımı; besin maddeleri, ham maddeler ve petrol dışalımı gerçekleştirilir. Liman çevresinde tersaneler de vardır.

Advertisement

Barselona

Tarih:

Barselona’ya ilk yerleşenler İberli bir boy olmakla birlikte, Kartacalı Barca ailesi tarafından kurulduğu sanılan kentin, eski adı Barcino’nun da bu addan türediği ileri sürülür. Romalıların, Vizigotların (415), Endülüs Emevilerinin (713), Frankların (801) eline geçen kent, Fransız kralının komutasındaki İspanyollarca ele geçirildi. 9. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar kenti bağımsız kontlar yönetti. 1137’de Kont Ramon IV. Berenquer, Aragon Kraliçesi Petronilla ile evlenince, Barselona, Akdeniz’in en önemli limanlarından biri haline geldi. 1640’ta Katalonya ile birlikte İspanya’dan kopan Barselona 1652’de yeniden İspanya’ya bağlandı. İspanyolların taht savaşları sırasında Avusturyalı Şarl’ı destekleyen kent, 1714’te, V. Philip tarafından uzun bir kuşatma sonunda fethedildi. 1809-1813 arasında Napolyon Savaşları sırasında Fransızların yönetimine geçti. 19. yüzyılda köktenci reform hareketlerinin ve Katalan milliyetçiliğinin odağı oldu. 1913’te General Primo de Rivera’nın askeri darbesinde işgal edildi. 1937-1939 arasında, Kralcılara başkentlik yaptı. İspanyol İç Savaşı’ nda (1936-1939), Cumhuriyetçilerin en güçlü merkezlerinden biri oldu. Kentin düşmesiyle, İç Savaş kesin olarak sona erdi ve General Franco, yönetimi ele geçirdi. Savaş, Barselona’daki birçok fabrikanın yıkılmasına ya da büyük zarar görmesine yol açtı. İkinci Dünya Savaşı sırasında hızla onarıldı.

Barselona

Tarihsel Eserler:

Kentin en görkemli yapılarından birisi, birinci bölgede bulunan gotik üsluptaki Katedraldir. 1298’de yapımına başlanan katedralin ön yüzü ancak 19. yüzyılın sonlarına doğru bitirilebildi. Öteki önemli yapılar arasında San Pablo del Campo, Santa Ana, Santa Maña del Mar, Belén ve Mimar Antonio Guadi’nin Sagrada Familia kiliseleri ile ülkenin en büyük Opera Binası, Katalonya Sanat Müzesi, Picasso Müzesi sayılabilir.

Barselona Resimleri

Barselona Barselona Barselona Barselona Barselona Barselona Barselona Barselona Barselona Barselona Barselona Barselona Barselona Barselona Barselona Barselona Barselona Barselona

Advertisement


Leave A Reply