Basit Şekerler İçeren Gıdaların Listesi

0
Advertisement

Basit şeker içeren gıdalar nelerdir? Basit şeker nedir ve hangi gıdalarda bulunur? Basit Şekerler İçeren Gıdaların Listesi

Basit Şekerler İçeren Gıdaların Listesi

Basit şekerler “monosakkaritler” olarak bilinir. Basit şekerler vücut tarafından hızlı bir şekilde sindirilir. Basit şekerler arasında glikoz, fruktoz ve galaktoz bulunur. Kan akışınızdaki fazla şeker bulunması, daha fazla insülinin gerekeceği, sonuçta vücut yağının artmasına neden olacağı anlamına gelir. Basit şekerler hem doğal hem de işlenmiş gıdalarda bulunabilir.

Meyveler

Meyveler basit bir şeker olan fruktozu içerir. Meyvelerden elde edilen basit şekerlerin faydası, meyvelerin aynı zamanda sağlıklı olan vitaminler, mineraller, lif ve diğer elementleri içermesidir. Sindirilmesi gerekmeyen ve kan şekerinde hızlı bir artışa neden olabilen meyve suları kullanırken dikkatli olun. Konserve meyvelerde basit şekerler de bulunur, ancak genellikle meyvenin besin içeriğini azaltan kalın tatlı bir şurup içerirler.

Abur Cubur

Pastalar, kurabiyeler, şekerler ve dondurma gibi abur cuburlar genellikle basit şekerin en basit şekli olan sofra şekerini içerir. Tipik, tatlı ve abur cubur yiyecekler vitamin veya mineral içeriğine sahip değildir ve genellikle kalori ve yağ bakımından da zengindir. Tatlı abur cuburları düzenli olarak yemek, obezite, insülin direnci ve diş çürümesi ile sonuçlanabilir.

Günlük Ürünler

Galaktoz en yaygın olarak sütte bulunan basit bir şekerdir. Galaktoz, aynı zamanda glukozdan oluşan süt şekeri laktozunu oluşturmaya yardımcı olur. Sindirim sırasında, laktoz galaktoza ve glikoza ayrılır. Glikoz daha sonra vücudunuz tarafından bir enerji kaynağı olarak kullanılır ve galaktoz kullanılmadan önce daha fazla parçalanmaya ihtiyaç duyar.

Advertisement

Bal

Bal, arıların bir ürünüdür ve genellikle şekerden daha sağlıklı bir tatlandırıcı olarak düşünülür. Bal, vitamin ve mineral içerir ve aynı zamanda basit bir şeker olarak kabul edilir. Karbonhidratlar bir ya da iki şekeri birbirine bağladıklarında, “basit” olarak kabul edilirler. Üç veya daha fazla şekeri olduğunda, “kompleks” olarak kabul edilir. Bal, çift şekerli bir karbonhidrattır.


Leave A Reply