Batının Altın Kızı Operası Konusu (Giacomo Puccini), Özeti, Karakterler

0
Advertisement

Batının Altın Kızı (La Fanciulla del West) Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Batının Altın Kızı Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

BATININ ALTIN KIZI (LA FANCİULLA DEL WEST)

Üç perdelik operadır.

Metin: Guelfo Civinini ve Carlo Zangarini.
Bestecisi: Giacomo Puccini
İlk oynanış: 1910 New York.
Türkiye’de ilk oynanış: 1968 Ankara.

Başlıca kişiler:

Nick (Tenor), Jack Ranee (Bariton), Jack Wallace (Bariton), Ashby (Bariton), Minnie (Soprano), Dick Johnson (Tenor) ve altın arayıcıları.

Konunun geçtiği çağ ve yer: 19. yüzyıl ortalarında California.

Advertisement

Konusu:

Akşam olmuş, altın arayıcılar kampın barına dolmuşlardır. Barın sahibesi Minnie adlı genç, güzel bir kızdır. Madenciler ona derin saygı ve güven duymakta, buldukları altınları saklaması için bırakmaktadırlar. Aralarında bucak müdürü (sheriff) Jack Ranee de olmak üzere bazıları âşıktır Minnie’ye. Kız görünür, tümünü toplayıp din dersine başlar. Bu arada postacı gelmiş, mektupları getirmiştir. Gurbetçi altın arayıcılar duygulanmışlar, vatan özleminin ağırlığı altında ezilmişlerdir. Jack Ranee bir köşeye çektiği Minnie’ye aşkından bahsetmekte, kendisiyle evlenmesini istemektedir. Minnie için olanaksızdır bu; Jack evlidir, kendisi koca olarak çok sevdiği bir adamı seçecektir. Kapı açılır, yakışıklı bir genç girer.

Adı Dick Johnson’dur, vaktiyle Minnie’yi tanımış, hattâ ona çiçek vermiştir. Bardakileri kuşkuya düşüren yabancı Minnie’nin tanıklık etmesi sayesinde rahat bırakılır, kız onunla, dans etmekten çekinmez. Bara bir Meksikalı girmiştir. Söylediğine bakılırsa kısa süre öncesine kadar bölgeyi kasıp kavuran, aslen Birleşik Amerika’lı haydut Ramerrez’le işbirliği yapmış, şimdi ona düşman olmuştur, kaldığı yeri bilmektedir. Başta sheriff olmak üzere herkes atlara atlayarak uzaklaşır. Yalnız kalan gençler için birbirlerine aşklarını açıklamamak için sebep kalmamıştır. Dick Jonhson fırtınalı bir kış gecesi Minnie’nin evine gelir, bu sırada tabanca sesleri duyulur, kız delikanlıyı saklayıp kapıyı açar.

Gelenler Jack Rance ve üç altın arayıcıdır, haydut Ramerrez’in izini bulmuşlardır. Ramerrez geçen gün bara gelen Dick Johnson’dur. Adamlar gider, kız büyük bir düş kırıklığına uğramıştır. Dick de gitmek üzere çıkar, yaralanarak döner. Minnie onu saklar, tekrar gelen Jack Rance’e orada olmadığını söyler. Fakat yukarIdan bir damla kan sheriff’in eline düşer. Kadın ona bir parti poker önerir, kazanırsa Dick onunla kalacaktır. Jack kabul eder, Minnie’nin yaptığı hile sonucu kaybedip çıkar gider. Aradan günler geçmiş, Dick bir gezide yakalanmıştır. Asılmak üzere bir ağaç altına götürülür. Bu sırada Minnie gözükür, altın arayıcılara yaptığı iyilikleri sayar döker, Dick’in artık değiştiğini söyler, bağışlamalarını ister. Toplananlar yavaş yavaş yumuşayarak Dick’in yaşamını bağışlarlar. İki sevgili gidecek, bir daha oraya dönmeyeceklerdir.

Yapıt New York Metropolitan Operası için bestelenmiş, ilk oynanışında büyük gösterilerle karşılanmış, ancak Avrupa sahnelerinde pek tutulmamıştır. Metnin pek güçlü bulunmayışı, Minnie’ nin klasik ahlak kuramlarına uymayan bir tip oluşu bu sonucun nedenleri arasında sayılır.

Tanınmış bölüm:

«Ch’ella mi creda Libero» (Dick Johnson).

Advertisement


Leave A Reply