Bebekler Hakkında Bilinmeyen Şaşırtıcı İlginç Gerçekler

0
Advertisement

Bebekler hakkında birçok kimsenin bilmediği gerçekler. Yeni doğan bebeklerin ilginç özellikleri nelerdir, gerçekler listesi.

Bebekler Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

İlk kakaları kokmaz

Mekonyum denilen bebeklerin ilk kakaları, siyah, katran benzeridir, mukus, rahimden gelen sıvı ve annenin içinde sindirdikleri her şeyden oluşur. Ancak bu kaka, koku yapan bağırsak bakterisine henüz sahip değildir. Bebek beslenmeye başlar başlamaz, bakteriler bağırsaklarını kolonize etmeye başlar. Birkaç gün sonra bebeğin kakası yeşil, sarı ya da kahverengi hale gelir ve tanıdık koku duyulmaya başlar.

Bebekler bazen nefes almayı bırakır.

Bebekler uyurken, 5 ila 10 saniye arasında nefes almadan duraklayabilirler – bu süre yeni bir anne ya da babanın panik yapması için yeterli bir zamandır. Düzensiz solunum normaldir. (Fakat bebeğiniz daha uzun süre nefes almaz veya maviye dönerse, bu bir tıbbi acil durumdur.) Bebekler heyecanlandığında veya ağladıktan sonra, bir dakika içinde 60’dan fazla nefes alabilirler.

Bademciklerinde tat alıcıları vardır.

Bir bebek, çocuklar ve genç yetişkinlerle aynı sayıda tat algılayıcısına sahip olsa da, bu tat algılayıcıları bademcikler ve boğazın arkası da dahil olmak üzere daha fazla alanı kapsar. Yeni doğmuş bir bebek, tatlı, acı ve ekşiyi tadabilir, ancak tuzluyu tadamaz (yaklaşık 5 ay kadar). Katı gıdaya başladıklarında, annenin hamileyken ve emzirirken yediği aynı şeyleri sevme eğiliminde olurlar.

Advertisement

İlk başlarda gözyaşları olmadan ağlarlar.

Bebekler yaklaşık bir aylık olana kadar ağladıklarında gözyaşı akmaz. Geç öğleden sonraları ve akşamın erken saatleri genelde ortada bir sebep yokken ağladıkları zamanlarıdır. Yaklaşık 3 aylık olduklarında ağlamalar azalır.

Yeni doğanların göğüsleri vardır

İlk doğduklarında, hem erkek bebeklerin hem de kızların küçük göğüsleri görünebilir. Bu gögüslerden süt bile sızabilir. Bu küçük topakları sıkmayın. Bunun nedeni anneden aldıkları östrojendir ve genellikle birkaç hafta içinde yok olur. Kız bebeklerde, ayrıca, birkaç gün süren bir mini kanama veya vajinal akıntı da olabilir.

Uyurken Başlarını Sağa Çevirirler

Yeni doğanların sadece % 15’i sırtüstü yatarken başlarını sola çevirmeyi, geri kalanları ise sağa çevirmeyi tercih eder. Bu durum birkaç ay sürer ve neden daha çok insanın sağ elini kullanması gibi bir durumdur.

Daha fazla beyin hücreleri vardır

Bir bebeğin beyni ilk bir yılda iki katı büyüklüğe ulaşacak kadar büyüse de zaten ilk doğduğunda, elektrik mesajlarını taşıyan sinir hücrelerinin çoğuna sahiptir. Bu nöronların çoğu öldükleri zaman yerine yenileri üretilemezler, bu yüzden yetişkinlerde daha az bulunurlar. Bebekler büyüdükçe odaklanma artar ama aynı zamanda yaratıcılık azalır.

Erkek bebekler ereksiyon olurlar

Çoğunlukla işemeden önce olur. Bunun tam olarak nedenini bilinmiyor, ama endişelenecek veya utanılacak bir şey yok. Erkek bebeklerde bunu doğumdan önce bir ultrasonda bile görebilirsiniz.

Advertisement

Kendilerini korkutabilirler

Yeni doğmuş bir bebeği korkutmak için fazla bir şey yapmaya gerek kalmaz: yüksek ses, güçlü koku, parlak ışık, ani hareket, hatta kendi ağlamaları. Korktuklarını, kollarını yanlara doğru hızla açıp sonra kucaklar gibi vücuduna doğru geri çektiklerinde fark edebilirsiniz. Bu reflekse moro refleksi denir.

Bazı doğum lekeleri sonradan kaybolur

“Leylek ısırıkları” veya “melek öpücükleri” (genellikle alında, göz kapaklarında, burun köprüsünde veya boynun arkasında pembe veya kırmızı bir alan) ve Moğol lekeleri (arkada mürekkep lekesi gibi görünen düz, mavimsi yamalar veya altta) genellikle birkaç yıl içinde kaybolur. Onlara neyin sebep olduğunu bilinmiyor.

Parlak kırmızı renkli “çilek” hemanjiyomları hızlı büyüyen kan damarlarından gelir. Bu doğum lekeleri birkaç hafta boyunca ortaya çıkar ve yıllarca sürebilir.


Leave A Reply