Bebeklerde Testislerin Aşağı İnmemesi

0
Advertisement

Bebeklerde, çocuklarda testislerin, hayaların aşağı inmediği, yerleşmediği nasıl anlaşılır, ne kadar önemlidir ve neler yapılmalıdır, tedavisi.

testislerin-inmemesi
Bebeklerde Testislerin Aşağı İnmemesi

Hayalar (erbezi, testis) böbreklerin yakınında olmak üzere karın boşluğunda büyür ve gelişir; daha sonra da çocuğun doğmasından kısa bir süre önce torbalardaki (skrotum) normal yerlerini almak üzere aşağıya doğru iner.

Hayaların buluğ çağında normal olarak gelişip sperm yapabilmeleri için vücut (yani karın boşluğu) dışında bulunmaları şarttır. Çünkü sperm yapımı ancak, normal vücut sıcaklığından biraz daha düşük ısı derecelerinde cereyan edebilir. Eğer hayalar (veya daha sık görüldüğü üzere hayaların biri) torbalardaki yerine yerleşmemişse, ne normal sperm ne de testosteron adını verdiğimiz erkeklik hormonunun (ses kalınlığını, vücudun daha kıllı olması gibi erkek karakterlerini sağlayan hormon) yapımı normaldir. Teorik olarak torbadaki yerine yerleşmiş tek bir haya, yeterli sperm ve hormon yapabilir. Ancak çocuğunuz beş veya altı yaşına geldiğinde hayaların biri yerine yerleşmemiş durumdaysa, sorunun ameliyatla çözülmesi gerekecektir.

Ne kadar önemlidir?

Bu durum önemli değildir ve çocuğun sağlığıyla ilgili herhangi bir sorun yaratmaz.

Advertisement

İlk olarak ne yapmalısınız?

Erkek bebek doğduğunda, bir çocuk hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilerek hayalarının yerleşmiş olup olmadığı araştırılmalıdır. Eğer bu olay gerçekleşmemişse, durum size bildirilir, ancak endişe etmemeniz, bunların daha sonra kendiliğinden yerine yerleşeceği de söylenir. Eğer bebeğinizin hayaları yerleşmemişse, arada sırada kontrol ederek bunun gerçekleşip gerçekleşmediğine bakın. Bunlar elinize, birer küçük fasulye tanesi gibi gelecektir. Ancak bu kontrolü yapmadan önce ellerinizi ısıtın, aksi takdirde hayalar geçici olarak karın boşluğuna doğru çekilebilir.

Doktora başvurmalı mısınız?

Aile doktorunuz bu durumu bilmeli ve çocuğun hayalarını düzenli aralıklarla kontrol etmelidir.

Doktor ne yapacaktır?

• Muhtemelen size, çocuğunuz beş veya altı yaşına girene kadar. beklemenizi tavsiye edecektir. Eğer hayalar bu zamanda da yerlerine yerleşmemişse sizi, ameliyatla tedavinin ne zaman yapılacağını kararlaştırmak üzere bir cerraha sevkedecektir.

Advertisement

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• Ameliyat olduğu takdirde, hastanede yattığı süre boyunca çocuğunuzla birlikte olmaya gayret edin.

• Ameliyattan döndüğünde çocuğunuzu sakinleştirin. Daha sonra da aşırı hareket gerektiren oyunlara yavaş yavaş başlamasını salayın.


Leave A Reply