Belén Gopegui Kimdir? İspanyol Yazar ve Senaristin Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Belén Gopegui kimdir? 1963 doğumlu İspanyol bir yazar olan Belén Gopegui hayatı ve eserleri hakkında bilgiler yer alan sayfamız.

Belén Gopegui adıyla yazan Belén Ruiz de Gopegui, 1963 yılında uzay bilimcisi Luis Ruiz de Gopegui’nin kızı olarak Madrid şehrinde dünyaya geldi. Belén, hukuk diploması için okuduğu Madrid Otonom Üniversitesi’nde eğitim görmeyi tercih etti, ancak eğitimini bitirmeden önce, gerçekten bir yazar olmak istediğine karar vermişti. Belén Gopegui, eğitimini tamamladıktan sonra kariyerine çeşitli yayınların edebiyat bölümlerinde, aralarında röportajlar yaptığı ‘El Sol’ da dahil olmak üzere işbirliği yaparak başladı.

İlk romanı The Scale of the Maps’in 1993 yılında yayınlanmasına kadar bu şekilde çalışmaya devam etti. Bu roman Anagrama tarafından yayınlandı ve Tigre Juan ve Ibero-Amerikan Santiago del Nuevo Extremo’yu kazanarak büyük bir başarı elde etti. Ödüller.

Belén Gopegui’nin ikinci romanı Tocarnos la cara, hem halktan hem de eleştirmenlerden büyük beğeni toplayarak 1995’te yayımlandı. Üç yıl sonra, daha sonra Gerardo Herrero tarafından sinemaya uyarlanan üçüncü romanı Havanın Fethi’ni Arkadaşlarımın Nedenleri başlığıyla yayımladı. Bundan sonra Ángeles González Sinde ile birlikte senarist olarak kariyerine başladı. Çift, The Sleeping Luck’ın senaryosunu yazarken, Gopegui sadece 2004’te Gerardo Herrero’nun yönettiği The Archimedean Principle’ın senaryosunu yazdı.

2004 yılında Yastığın Soğuk Yüzü yayınlandı. Bu roman, Madrid’de yerleşik bir ABD diplomatı ile Küba güvenlik ajanları ile Küba kökenli genç bir İspanyol ajan olan meslektaşı Laura Bahía arasındaki bir anlaşmada arabulucu arasındaki ilişkiyi ele alıyor.

2005 yılı, Belén Gopegui’nin Küba Devrimi’nin savunulmasındaki ideolojik konumu açıkça ortaya konan bir kitap olan Cuba 2005 koro kitabında Colloquio adlı eseriyle tiyatro türüne ilk ve tek yolculuğu oldu. İki yıl sonra Anagrama yayınevinde El padre de Blancanieves adlı başka bir roman yayınladı. Gopegui, komünist ideolojisi nedeniyle desteklediği Küba ve ülkedeki devrimle ilgili birçok eser yazdı.

Advertisement

Belén Gopegui

Punk olma arzusu 2009’da ortaya çıktı, ergenliğe ilişkin uyumsuzluğun hikayesini Martina adlı genç bir kadının sesiyle, rock müziğini arka plan olarak kullanarak anlatan ve hikayenin önemli bir parçası olan bir roman. Bu tür konular hakkında daha sık yazmaya meyilli olan kendi kuşağının diğer yazarlarıyla bazı bağlantılar kurduğu yer burasıdır. Yayımlanmasından bir yıl sonra, roman Gopegui’de VII Dulce Chacón İspanyol Anlatı Ödülü’nü kazandı.

Daha yakın zamanda, 2011’de Belén Gopegui, yayıncı Mondadori ile Yetkisiz Erişim’i başlattı. Bu roman, kendilerini dijital dünyada sosyal ve kişisel ağlar aracılığıyla kuran ana karakterler olarak bir bilgisayar korsanı ve bir hükümet başkan yardımcısının yer aldığı bir politik teknoloji gerilim filmiydi.

Belén Gopegui – Çalışmalar

Belén Gopegui, eserlerinin bazı unsurları arasında, nesir ve edebi yaklaşımının olgunluğu, son derece özgün anlatı yapıları, dünyayı yüzeysel olmaktan daha fazlasını sergilediği metaforlarının parlaklığı nedeniyle övüldü. Bilimsel kelime dağarcığı ve samimi ve şiirsel karakteri.

Gopegui’nin romanlarının genellikle dünyaya düşünceli bir bakış açısı sunduğu söylenir. Aslında, üçüncü romanı La conquista del aire (1998), Care Santos tarafından, neslinin en iyi olmasa da en iyi yazarlarından biri tarafından anlatılan çağdaş topluma açık ve eleştirel bir bakış olarak tanımlandı.

Bu nedenle, Belén Gopegui’nin çağdaş İspanyol roman çalışması, modern toplumla ilgili tüm bu meseleler için olduğu kadar Batı dünyası hakkındaki edebi, sosyal ve kültürel sorular için de harika bir başlangıç ​​noktasıdır. Bu nedenle çalışmaları İspanya’ya harika bir giriş niteliğindedir.

Advertisement


Leave A Reply