Madrid Nerededir? Madrid Şehrini Merak Edenler İçin Hap Bilgiler

0
Advertisement

Madrid hangi ülkededir? Madrid ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, İspanya Madrid hakkında bilgi.

Madrid - İspanya

Madrid; İspanya’nın ve Madrid Özerk Bölgesi’nin başkentidir. İspanyol Mesetası olarak adlandırılan yaylanın ortasında, Guadarrama Dağı eteklerinde, Tado Irmağı’ nın kolu Manzanares’in sol kıyısında, deniz düzeyinden 650 metre yükseklikte kuruludur. Kışların soğuk, yazların sıcak geçtiği karasal iklimin egemen olduğu geniş bir bozkır bölgesinde yer alır. Yıllık ortalama yağış tutarı 400 mm’yi geçmez.

Barcelona’dan sonra ikinci büyük endüstri kenti (makine, inşaat, besin, deri, hazır giyim, uçak, kamyon, elektrik donanımı, radyo, kauçuk, kâğıt, seramik, çam, çimento, alkolsüz içki, ağaç işleme, kimya, dokuma, tütün, metalürji), İspanya’nın ticaret, bankacılık, finansman, kültür (Madrid Üniversitesi, Ulusal Kitaplık, başta Prado, Belediye Müzeleri olmak üzere çok sayıda müze ve sanat galerisi, tiyatro, opera) turizm, eğlence (arenalar, gece kulüpleri, hayvanat bahçesi) ulaşım ve yönetim merkezidir.

Madrid - İspanya

1930’da 1.1 milyon dolayındaki kent nüfusu, 50 yılda 3 katı artarak 3.3 milyona yükseldi. Endüstrileşme süreci içinde tarım bölgelerinden büyük boyutta göçler gözlendi. Gelişen kent, çağdaş görünümlü işyerleri özel ve kamu kesimi yönetim binaları, konutlar, yol, bulvar, park, metro sistemi, uluslararası havaalanı, vb yeni bayındırlık etkinliklerine sahne oldu. Kent 3 demiryolu istasyonu, düzenli karayolları ile ülkenin her yerine bağlantılıdır.

Advertisement

Tarih:

Kent, 9. yüzyılda Endülüs Emevi Hükümdarı II. Abdurrahman tarafından Manzanares Irmağı kıyısında kuruldu. Bugünkü Krallık Sarayı’ nın yerinde Müslümanlarca bir kale yaptırıldı. 10. yüzyılda adı Magerit olan kentin duvarları 932’de Leon Kralı II. Ramiro tarafından yıktırıldı. 983′ te VI. Alfonso tarafından Endüslüs Emevilerinden geri alandı. 1561 ‘de Habsburg Hanedanı’ndan Magerit doğumlu II. Felipe’nin yönetime gelmesiyle başkent seçildi. Birçok İspanyol sanatçısı resim, heykel, mimarlık, müzik, edebiyat alanında en özgün ürünlerini Madrid için verdiler.

Madrid - İspanya

İspanya Veraset Savaşları (1701-1714) sırasında karşı güçler arasında el değiştirdi, 1710’da V. Felipe tarafından alınarak Bourbon Hanedanı’nın eline geçti. 18. yüzyılda Avrupa’nın kültür merkezi durumuna geldi. Napolyon işgaline (Yarımada Savaşı) karşı girişilen silahlı direniş sonrasında (1808-1813) büyük yıkıma uğradı. İspanya İç Sava-şı’nda (1936-1939), Cumhuriyetçilerin eri güçlü kalelerinden biri oldu. 29 Mart 1939’da G. General Franco’nun önderi bulunduğu, Falanjistlerin eline geçmesiyle, İç Savaş sona erdi.

Madrid - İspanya

Tarihsel Eserler:

12. yüzyıldan kalma San Nicolas ve San Pedros (11. yüzyıl) kentin en eski kiliseleri olup İslâm ve gotik üslubun izlerini taşır. Kentin ortaçağdan kalma eski bölümleri Plaza Mayor Alanı ile Calle de Bailen arasındadır. Plaza Mayor Alanı (1619), Capilla del Opispo Kilisesi (1535) Plaza de la Villa’da barok üsluptaki San İsidra Kilisesi (1629), Krallık Sarayı (1738), Belediye Sarayı (1640-1787), Plaza de Provinca Alanı’ndaki Dışişleri Bakanlığı Binası, Manzanares Irmağı üzerindeki Segovia Köprüsü, Segovia Alkazarı (Şatosu 1537), Lope de Vega Evi Rönesans döneminde yaratılan sivil ve dinsel yapı örnekleridir.

Madrid - İspanya

Advertisement

San Francisco el Granada Kilisesi (1761-1784), iç süslemeleri ünlü ressam Goya tarafından yapıldı. İçişleri Bakanlığı Calle de Alkala’ daki yapılar, Maliye Bakanlığı, San Fernando Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi, Calatravas Kilisesi, Rönesans izlerini taşıyan Habsburg döneminin öteki eserleridir.


Leave A Reply