Benli Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Benli Yaylası nerededir? Ankara Çamlıdere Benli Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

BENLİ YAYLASI

Coğrafi konumu nedeniyle kendine özgün bir iklime ve bu iklimin yarattığı benzersiz bitki örtüsüne sahip olan Çamlıdere’de pek çok yayla görülebilir. Akkaya, Akpınarçatağı, Alakoç, Atça (Acıca), Avşarlar, Bakirli, Benli, Buğralar, Çal, Çam-köy, Çamlıdere, Çukurören (Eski), Eldirek, Elvanlar, Elveren, Dağardı, Doğanlar (Çit), Dörtkonak, İnceöz, Kadı, Kapaklı, Konaklı, Kürt, Kuşçular, Meşeler, Örenköy, Tepe, Sarıkavak, Üreğir, Yahşihan, Yoncatepe yaylaları Köroğlu Dağları’nın platolarına dağılır.

İçlerinde en ünlüsü olan Benli Yaylası Çukurören, Osmansin, Güney, Yılanlı, Peçenek başta olmak üzere yedi köyün kullanımında. Çamlıdere ilçesinin doğusuna konumlanan Benli Yaylası, ilçeye 40 kilometre uzaklıkta. İlçenin en yüksek noktası olan Köroğlu Dağları’nın doğusundaki 2 bin 39 metrelik Mahya Tepesinin eteklerine kurulu. Yaylanın etrafı zengin çam ormanları, tabanı ise çayırlarla kaplı. Bu engin çayırlık üzerinde yaz aylarında kısmen kuruyan gölcükler yer almakta. Çayırlığın yemyeşil otları ve söz konusu gölcükler, hayvan sürülerine zengin kaynaklar sunar.

Yolların iyileştirilmesiyle kalabalık bir nüfusa sahip olan yaylada yeni evlerin yapılmasıyla birlikte geleneksel doku görece tahrip olmuş durumda. Yine de eski ahşap yayla evleri göze çarpıyor. Benli Yaylasına ulaşım Çamlıdere – Doğanlar – Ozmuş güzergâhı üzerinden sağlanıyor.

Advertisement

Yayla turizmi, doğa yürüyüşü ve çadırlı kampa elverişli olan Benli Yaylası’nda yaz aylarında bir bakkal bulunuyor. Zirvesinde bir yangın kulesi yer alan Mahya Tepesi, bölgeye hâkim bir konumda olması açısından önemli. Orman yolunu kullanarak doruk noktasına ulaşan yürüyüşçüleri nefis bir manzara ödülü bekliyor. Benli Yaylasından Beypazarı ilçe sınırlarındaki Eğriova Göleti Tabiat Parkına 11 kilometrelik bir orman içi yürüyüş yapılabilir.

Araçlarına güvenenler ise 31 kilometrelik yolu takip ederek Güdül ilçesindeki Sorgun Göleti Tabiat Parkına ulaşabilir. Maceraseverler ayrıca Köroğlu yaylalarını izleyerek Bolu tarafındaki Kartaltepe ve Sarıalan yaylalar bölgesine geçebilir.


Leave A Reply