Lady Montagu Kimdir?

0
Advertisement

Tanınmış bir İngiliz yazar olan ve tam adı Leydi Mary Wortley Montagu olan ve Osmanlı dönemine ait mektupları oldukça önemli kadın yazar hakkında bilgiler.

mary wortley montaguTanınmış bir İngiliz kadın yazarıdır. Nottinghamshire’ın Thoresby şehrinde doğdu. İyi bir öğrenim gördükten sonra 1712’de İngiliz devlet adamlarından Lord Manchester (Eduard Wortley Montague) ile evlendi.

Lord Manchester 1716’da İstanbul’a İngiltere elçisi olarak gelince Lady Montague buradan kız kardeşi Lady Bute’a, şair Addison’a, Alexander Pope’a uzun mektuplar yazdı, bu mektupları ile edebiyat dünyasında çok büyük bir ün kazandı. Gözlem gücü, anlatma kabiliyeti, üslûbu ile dikkati çeken bu mektuplar 1763’te yayınlanınca, Doğu ülkelerinin, Osmanlı cemiyetinin, Türkler’in yaşayışları, gelenekleri hakkında Avrupa’ya en sağlam bilgi veren bir kaynak olarak tanındı.

İngiltere’ye çiçek aşısını tanıtan, aşılanma usulünü getiren de Lady Montagu’dur, çünkü Edirne’de çiçek hastalıklı ineklerden cerahat alıp çocuklarına aşılayarak onları hastalıktan kurtaran Türk analarını görmüş, bunu mektuplarında anlatmıştı.

Lady Montague’nun mektupları birçok dillere olduğu gibi Türkçeye de çevrilmiştir.

Advertisement

Leave A Reply