Beslenme ve Sağlık Arasında Ne Gibi Bir İlişki Vardır?

0
Advertisement

Beslenmek ile sağlık arasında ne gibi bir ilişki mevcuttur? Dengeli ve düzenli beslenmek sağlığı etkiler mi, hakkında bilgi.

Beslenme ve Sağlık Arasında Ne Gibi Bir İlişki Vardır?

Gıda hayatımızın temel parçasıdır. Fakat bazen dengeli bir beslenme ile sağlığımız arasındaki bağlantı yokmuş gibi davranırız.

Araştırmalar besin bakımından zengin gıdalar tüketen insanların yaşamlarından daha fazla keyif aldıklarını, daha uzun yaşadıklarını ve hastalık riskini azalttığını göstermiştir. Doğru gıdaları yiyerek, yağ ve şeker alımımızı azaltarak ve porsiyon kontrolünü uygulayarak, aynı zamanda sağlıklı bir vücut ağırlığını koruyabilir ve diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkları önleyebiliriz.

Sağlıklı Beslenme

Beslenme ve Sağlık Arasındaki Güçlü İlişkilerin Tanımlanması

C VİTAMİNİ

C vitamini önemli bir bağışıklık sistemi güçlendirici ve aynı zamanda “iyi” HDL kolesterol seviyelerini artırmaya ve kemikleri güçlendirmeye yardımcıdır. Portakallar, limonlar ve greyfurt gibi turunçgiller, çilek, avokado ve biber ve yeşillikler C vitamini bakımından yüksektir.

Advertisement

POTASYUM

Potasyum, uygun sinir fonksiyonu için önemlidir ve potasyum açısından zengin besinler, yüksek tansiyon, inme ve kalp hastalığı riskinizi de düşürebilir. Muz, yüksek potasyumun içeriğiyle ünlüdür, ayrıca avokado, tatlı patates ve bazı domates çeşitlerinde de vardır.

ANTİ-OKSİDANLAR

Antioksidanlar sağlıklı dokuları zarar verebilecek serbest radikallerin azaltarak, canlı bir organizmada zararlı olabilecek oksitleyici maddeleri engeller. Elma ve yaban mersinden havuç ve biberlere kadar çeşitli meyve ve sebzeler, badem ve fıstık antioksidanlar içerir.

Anti-oksidanlar, “kötü” LDL kolesterolü düşürür ve “iyi” HDL seviyelerini artırır. Bunlar sadece bitkilerde değil, aynı zamanda çikolatanın ana bileşeni olan kakaoda da bulunur.

YAĞ ASİTLERİ

Keten tohumu yağı, somon, chia çekirdeği, ceviz, soya fasulyesi ve ıspanakta Omega-3 yağ asitleri vardır. Çalışmalar Omega 3 ‘ün depresyon, kalp hastalığı ve kanser riskini azalttığını göstermiştir.

ÖNEMLİ OLAN DENGELİ BESLENMEK

Gıdaların dengeli olarak alınması, herhangi bir yiyecek veya yiyecek grubu kadar önemlidir. Belli bir gıdadan ihtiyaç duyduğunuz tüm besinleri almamız mümkün değildir. Bu nedenle, düzenli olarak çeşitli yiyecekler tüketmemiz, hiçbir şeyin eksik olmamasına dikkat etmemiz gerekir. Sadece bu değil, birçok gıda birbiriyle sinerji içinde birlikte çalışabilecek besin maddelerine sahipler. Dengeli bir beslenmede porsiyon kontrolü de önemlidir. Sağlıklı beslenmek harika bir şey olsa da, çok fazla yemek yemek, beslenmenin yararlarından birçoğunu ortadan kaldırabilir. Fazla yemek yemek obezite, diyabet, kalp hastalığı ve strese neden olur.

Doğru besinlerle, dengeli ve uygun miktarlarda beslenirsek, daha fazla enerjiye sahip olur ve genel olarak daha iyi hissederiz. Sağlık ile ilişkisi bu şekildedir.

Advertisement


Leave A Reply