Bilinçli Tüketici İle İlgili Kompozisyon

2
Advertisement

Bilinçli tüketici olmak ve bilinçli tüketici hareketleri sergilemek ile ilgili yazı / kompozisyon

Alışveriş
BİLİNÇLİ TÜKETİCİ VE TOPLUM

Bilinçli tüketici olmak günümüz tüketim toplumunda zor bir durumdur. Genel olarak söylemek gerekirse cepte kredi kartı etrafımızda da satın alınacak bol ve lüks ürünler var iken bilinçli tüketici davranışı sergilemek günden güne oldukça zorlaşmaktadır.

Bilim insanları belirli renk ve sunum tarzının insan beynini etkileyerek tüketim isteğini arttırdığını belirlemiş durumdadır. Düşünün ki göze hoş gelen cips paketlerinin içindeki patatesleri açık olarak satsalar onları o fiyata alır mıydınız? Muhtemelen bu soruya yanıtınız koskocaman bir HAYIR olurdu. Ya da sosyete pazarı denen yerlere düşen taklit ya da çoğu zaman taklit diye bıraktığımız almadığımız ama gerçek orjinal ürünleri kendi mağazalarındaki sunumlar ile bizlere ne kadar yüksek fiyatlara sattıkları herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bunların hayatın gerçeği olduğunu bilsek bile bu gerçeklere (tuzaklara) gözlerimizi kapamadan yaklaşırsak en basitinden bilinçli bir tüketici olabiliriz.

AVM’ler de yer alan marketlerde aynı şekildedir. Semt pazarından çok cüzi paralar ile alınan yiyecekleri AVM marketlerinden hem daha pahalıya hem de temel ihtiyaçların yanı sıra birçok ıvır zıvır ile birlikte çok daha da fazla bir meblağ karlığı almıyor muyuz?

Bu tarz basit olayları bile düşünmek bizi bilinçli birer tüketici olma yoluna rahatlıkla sokacaktır. Mühim olan nefsimizi fazla serbest bırakmadan akılcı bir şekilde hareket etmektir.

Advertisement

***Bu yazı nkfu.com için özel yazdırılmıştır. Kopyalanması, link verilse dahi başka bir web sitesi ya da elektronik mecra üzerinde yayınlanması yasaktır


2 yorum

  1. ya ALLAH RIZASI için su bilinci ie ilgili kompozisyona yardım edin bunu yarına götörmem lazım ne olur yardım edinn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

Leave A Reply