Bill Clinton Kimdir? 42. Amerikan Başkanının Hayatı ve Siyasi Kariyeri

0
Advertisement

Bill Clinton kimdir ve ne yapmıştır? Bill Clinton hayatı, biyografisi, dönemi, siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Bill Clinton

Kaynak: commons.wikimedia.org

Bill Clinton

Bill Clinton; Amerika Birleşik Devletleri’nin 42. devlet başkanıdır (Hope/Arkansas 1946).

Asıl adı William Jaferson. Babasını doğumundan üç ay önce yitirince 1950’de ikinci evliliğini yapan annesinin yeni eşi Roger Clinton’un soyadını aldı. İki yıllık bir bursla İngiltere’nin Oxford Üniversitesi’nde okudu (1968-1970). 1968 öğrenci olaylarına ve Vietnam karşıtı gösterilere katıldı. Arkansas Üniversitesi’nde hukuk öğrenimini tamamladıktan (1971) sonra aynı eyalette avukatlığa başladı. 1972 Seçimleri’nde Cumhuriyetçi Başkan Richard Nixon’ in rakibi Demokrat M. McGovern’ın kampanyasında görev aldı. Yale Üniversitesi’nde master yaparken tanıştığı Hillary Rodham ile 1975’te evlendi. Meslek kariyerinde ABD tarihinin en genç başsavcısı (1977) ve en genç eyalet valisi (1978) seçildi. Ancak ülkenin en yoksul iki eyaletinden biri olan Arkansas’ ta fazla başarılı olamayınca seçimleri yitirdiyse de 1983’te bir kez daha seçildi.

1992 başkanlık seçimleri için Demokrat Parti’den aday adayı oldu. Rakiplerini geride bırakarak başkan adayı seçildi. Dinamizmi, yoksul kitlelere vadettiği toplumsal yardım programları, insan haklarına verdiği özel önemle kamuoyu yoklamalarını Başkan G. Bush’un önünde götürdü. 3 Kasım 1992’de yapılan başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Başkan Bush’u oyların % 43’ünü alarak (52 eyaletten 33′ ünü kazanarak) ağır bir yenilgiye uğrattı. ABD tarihinin Theodore Roosevelt ve J. F. Kennedy’den sonra seçilen en genç (46) üçüncü başkanı oldu. İçerde ekonomik sorunları büyük ölçüde çözmesi, dış politikada ılımlı bir yol çizmesi, popülaritesini sürekli yüksek tuttu; bir kadına cinsel tacizde bulunduğu savıyla açılan davaya ve eşi Hillary’nin karıştığı bir arsa yolsuzluğu söylentilerine karşın 5 Kasım 1996′ da yapılan başkanlık seçimlerini de Cumhuriyetçi rakibi Bob Dole karşı ezici bir başarıyla kazanarak ikinci kez başkan seçildi.

Kronolojik Hayatı

1946 Bill Clinton’ın doğuşu

Bill, başkan olmadan önce uzun yıllar yaşadığı ve hizmet ettiği Arkansas’ta doğdu. William Blythe olarak doğdu, ancak babası Bill doğmadan öldü ve üvey babasının soyadı olan Clinton’ı aldı.

1963 Clinton, Başkan Kennedy ile tanışır.

Clinton, Beyaz Saray’ı gezmek için başkente giderken Başkan Kennedy ile tanışma fırsatı buldu. O sırada Clinton, kamu hizmetinde bir yaşam istediğini fark etti.

Advertisement
1968 Georgetown’dan Mezuniyet

Bill burslu olarak Georgetown Üniversitesi’ne gitti. Dış Hizmet Bilimleri Lisans Derecesi ile mezun oldu.

1973 Yale Üniversitesi’ne Girmek

Bill, Oxford’daki Üniversite Koleji’ne devam etti, ancak kısa süre sonra program değiştirdi ve Yale Üniversitesi’ne transfer oldu. 1973 yılında hukuk derecesi ile mezun oldu.

1975 Evlilik ve aile

Bill, Yale Üniversitesi’ne devam ederken Hillary Rodham ile tanıştı. 1975’te evlendiler ve 1980’de tek çocukları oldu.

1976 Arkansas Başsavcısı

Clinton, Yale’den mezun olduktan sonra Arkansas’taki evine döndü. Temsilciler Meclisi’ne aday oldu ve seçimi kaybederken Başsavcılık’a atandı.

1978 Arkansas valisi

Bill, 1978’de Arkansas valisi seçimlerine katıldı ve kazandı. Tarihin en genç Arkansas valisi oldu ve görev süresi çoğunlukla olumluydu.

1980 Başarılı bir valilik

Bay Clinton, on yıldan fazla bir süre vali olarak görev yaptı. Devletini eğitim reformunda yönetti ve bir sağlık reformu girişiminde bulundu.

Advertisement
1992 Cumhurbaşkanlığı seçimi

Clinton, başkanlık yarışına katıldı, ancak Başkan Bush’un %80’lik bir onay notuna sahip olması nedeniyle kazanma ümidi çok azdı. Ancak, Başkan Bush vergileri artırmama sözünden geri döndüğünde, onay notu düştü ve Clinton devreye girebildi.

1993 Başkan!

Başkan Clinton’ın görevdeki ilk dönemi, 1993 tarihli Aile Hekimliği İzni Yasasını hemen yasayı imzalamasıyla müreffeh bir başlangıç yaptı. Halk onun etrafında toplandı ve popülaritesi arttı.

1997 İkinci seçim

Başkan Clinton, 1996 başkanlık seçimlerinde bir kez daha yarıştı. Görevdeki popülaritesi devam ederken kolay bir zafer kazandı.

1998 Clinton görevden alınmayla karşı karşıya

Lewinsky skandalıyla ilgili suçlamalar ortaya çıktıktan sonra, Clinton görevden alınmayla karşı karşıya kaldı. Ancak Senato bir duruşma düzenledi ve onu suçsuz buldu.

2000 Görevden ayrılma

Son zamanlarda görevden alınmasına ve Lewinsky skandalına maruz kalmasına rağmen, ülke Başkan Clinton’ı sevmeye devam etti. Görevden ayrıldığında onay oranı %68’di.

2004 Başkanlıktan sonraki hayat

Clinton, 2004 yılında My Life adlı bir otobiyografi yayınladı. Aynı yıl Arkansas’ta William J. Clinton Başkanlık Merkezi ve Parkı açıldı.

2014 Clinton Bugün

Bugün Başkan Clinton ulus için çalışmalarına devam ediyor. Geçenlerde Başkan Barack Obama tarafından Başkanlık Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi.


Leave A Reply