Bindiği Dalı Kesmek Ne Demektir? Deyimin Anlamı ve Hikayesi Nedir?

0
Advertisement

Bindiği dalı kesmek ne demektir? Bindiği dalı kesmek deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır? Bindiği dalı kesmekle örnek cümleler ve açıklaması.

Bindiği Dalı Kesmek Anlamı

Kendisine gerekli ve yararlı olan şeyi farkında olmadan yararsız duruma getirmek, kendi eliyle yok etmek anlamında bir deyimdir.

Bindiği Dalı Kesmek

Deyimin Hikayesi;

Nasrettin Hoca bir gün köy meydanındaki çınarın bir dalına oturmuş, eline bir testere almış, başlamış kendi oturduğu dalın gövdeye bitişik tarafını kesmeye. Bunu gören bir adam bağırmaya başlamış.

-Aman Hocam. Sen ne yaparsın öyle. İnsan bindiği dalı keser mi? Dal kesilirse sen de düşer, kırk parça olursun maazallah.

Ama Hoca elbette sebepsiz yapmamış bunu. Hemen cevabı yapıştırmış: -A akılsızlar. Bindiğim dalı kesince düşeceğimi biliyorsunuz da, siz neden kendi bindiğiniz dalı kesiyorsunuz. Habire size dünya ahretin tarlasıdır, diyorum.

Advertisement

Bu dünyanın kıymetini bilin diyorum, ama sizin namazda niyazda gözünüz yok. Dünyayı değerlendirmeyince bindiğiniz dalı kesip cehenneme düşeceksiniz! Benimki saçma da sizinki akıl işi mi derken dal kırılır hoca aşağıya düşmüş.

Hemen yerden kalkan hoca adama “sen benim düşeceğimi bildin, öleceğimi de bilirsin söyle bakalım, ne zaman öleceğim” demiş.
Adam nerden bileyim dese de hocadan kurtuluş yok “şu bindiğin eşek bir yellenirse canın ağzına gelir, bir daha yellenirse canın çıkar” demiş.

Bu cevaptan sonra hoca eşeğine yüklediği odunlarla beraber yola çıkmış.

Ağır yükün altında zorlanan eşek bir süre sonra yellenmiş. Hoca şaşkınlıktan ne yapacağını düşünürken eşek tekrar yellenmiş, hocada korkudan oracığa yığılıvermiş.

Hocayı öldü sanıp iki vah vahtan sonra tabuta koyup köye doğru yola koyulmuşlar. Biraz sonra yol ikiye ayrılmış. Tabutu taşıyanlar şu yoldan mı gitsek, bu yoldan mı gitsek diye tartışırken Hoca tabuttan başını uzatıp “ben sağken şu taraftan giderdim ama yine de siz bilirsiniz” demiş.

Bu deyim, farkında olmadan kendine zarar vermek anlamında kullanılır.

Advertisement

Örnek Cümleler;

  • Çevreyi kirleterek insanoğlu bindiği dalı kesiyor aslında.
  • Sen bu davranışlarla kimseye değil kendine zarar veriyor, bindiğin dalı kesiyorsun.
  • Bindiği dalı kesmek diye bir deyim vardır ya, sanki insanlığın bugünkü bunalımını anlatmak için bulunmuş.


Leave A Reply