Bir Mıh Bir Nal Kurtarır Bir Nal Bir At Kurtarır Anlamı

0
Advertisement

Bir Mıh Bir Nal Kurtarır Bir Nal Bir At Kurtarır atasözü ne anlama gelir, ne demektir, ne anlatılmak isteniyordur, hakkında yazı.

BİR MIH, BİR NAL KURTARIR, BİR NAL, BİR AT KURTARIR.

Her olayın, işin, ödevin, eşyanın… önemi vardır. Hiçbir şey küçük görülmemeli, aksine önem verilmelidir.

Bir savaş alanındayız. Savaşı yöneten komutanın atının ayağı tökezlemeye başlıyor. Bir çivinin eksikliği yüzünden nalı düşmüştür. Komutan, bunu önemsemiyor, atı kırbaçlamaya devam ediyor. Ama atın gidecek hali yoktur. Bir süre sonra yere kapaklanıp düşüyor. Komutan da savaşı yönetemiyor, ordusu yeniliyor.

Eksik olan çivi, zamanında bulunup çakılsaydı, bunlar olmayacaktı. Komutan, önemsemediği bir küçük çivi yüzünden ordusunu bozguna uğratmış; kendisine ve çevresine büyük zararlar vermiştir.

Ecza dolabında duran bir ilacı atmamak, onun bir gün önem kazanacağını düşünmek gerekir. O ilaçla, bir salgın hastalığın iyileştirileceğini, çevreye yayılmasının önleneceğini niçin düşünmeyelim?

Çöp deyip geçiyoruz. Elimize geçen her şeyi sağa sola atıyoruz. Düşünmeden yaptığımız bu davranışların, toplum sağlığını bozacak sonuçlar doğuracağını düşünmüyoruz. Oysa, böyle küçük şeylere önem vermek gerekiyor.

Advertisement

Leave A Reply