Bir Zamanların Parlak Yıldızlarının Şimdiki Halleri Nasıl? Ne Haldeler? 6

0
Advertisement

Bir zamanların parlak yıldızları neredeler serisinin 6. kısmı. Bir çoğumuzun çocukluk yıllarının fenomeni olan bir çok ünlü sanatçının günümüzdeki halleri.

Serinin 5. Kısmı İçin Buraya Tıklayınız

Sezen Cumhur Önal – Türkiye’nin ilk VJ’i 81 oldu

“Çikolata renkli şarkıcı” ve “kadife sesli sanatçı” tanımlamalarını hayatımıza sokan Sezen Cumhur Önal yıllarca sunduğu Müzik Yelpazesi TV programıyla hatırlanır. Oysa o, romantik kelimeleri art arda dizmeyi sadece sunuculukta yapmamış, aynı zamanda 900’den fazla şarkı sözü yazmış, hem Türk hem yabancı şarkıcılara onlarca aranjman yapmıştır. Türkçe’yi çok iyi konuşması ona Türk Dil Kurumu Onur Ödülü’nü getirmiştir. Ünlü Fransız şarkıcısı Johnny Hallyday’in iki şarkısına Türkçe sözler yazmış ve Hallyday bu şarkıları Türkçe söylediği bir plak yapmıştır. Fransa ve İtalya ile Türkiye arasındaki dostluğu sanatla geliştirmesine teşekkür olarak kendisine her iki ülkeden de Sanat Şövalyesi Madalyaları verilmiştir. Yaşayan efsane hala söyleşilerde ve sempozyumlarda birikimini paylaşmaktadır.

Bendeniz – Abajur Kız 46 yaşında

Asıl adı Deniz Çelik. Sezen Aksu’ya benzeyen sesiyle bir partide şarkı söylüyor ve keşfediliyor. O dönem popüler olan “imaj” kelimesinin içini doldurmak için modacı Neslihan Yargıcı’yla tanışıyor ve “Merhaba, ben Deniz” diyor. O gün sahne adı Bendeniz oluyor. Yargıcı ona “Abajur Kız” imajı yaratıyor. Hooop ilk albümüyle bir anda hit oluyor ve o günden bugüne kadar 16 albüm yapıyor. 1973 Zürih doğumlu Bendeniz’in “Ya Sen Ya Hiç”, “Elimde Değil” ve “Gönül Yareler İçinde” parçaları klasikler arasına girmiştir. 2011 yılından sonra 2018’e kadar albüm çıkarmayarak popülaritesini biraz kaybetmiş olsa da güçlü sesiyle sahnelere geri dönen Bendeniz’in canlı performansları tam gaz devam ediyor, kaçırmayın!

Hakan Peker – Nasıl 59 ya?

Eski Holywood starları gibi hem dans eden hem şarkı söyleyen performans ustası Hakan Peker aynı zamanda şarkı yazarı ve müzik yapımcısı olma sıfatlarını da taşıyor. 1961 İstanbul doğumlu olan Hakan Peker sahne dünyasına Seyyal Taner’in dansçısı olarak girmiş. Dans yarışmalarında birincilikleri olan Hakan Peker’in “Bir Efsane” şarkısını bilmeyenleri 90’larda hiç yaşamamış kabul ediyoruz. Hele hele “Hey Corç” gerçekten efsane bir şarkıdır. Peker Müzik şirketini kurduktan sonra pek çok başarılı albüme ve hit şarkıya imza atan Hakan Peker hiç ama hiç yaşlanmayarak, biz bu dünyadan gittiğimizde bile şarkılar söyleyip dans etmeye devam edecek gibi duruyor. Ülkenin her yerinde ve Kıbrıs’ta konserler vermeye devam eden Hakan Peker’i henüz tanımayan yeni nesile ise üzülüyoruz.

Sibel Alaş – 47 yaşında ama değil gibi sanki

İlk albümünün yapımcısı Mustafa Sandal, ilk klibinin yönetmeni Abdullah Oğuz. Daha ne diyelim. Yonca Evcimik’in vokalistiyken teklif alıp 1995 yılında ilk albümünü çıkaran Sibel Alaş’a o ilk şarkısı “Adam” ödüller getirdi. En İyi Çıkış Yapan Şarkıcı ve En İyi Klip ödülünü alan parça, defalarca dinleme isteği uyandıran şarkılardan. Daha sonra birkaç albüm daha çıkaran Sibel Alaş aynı zamanda usta bir çevirmendir ve Taht Oyunları ve Buz ve Ateşin Şarkısı romanlarını çevirmiştir. Sesi de kendi de güzel olan bu kadın koskocaman bir kalbe sahip. 2 yaşındayken koruyucu annesi olarak yanına aldığı kızı ve ilk evliliğinden oğluyla birlikte yaşıyor. 90ların ikonunu keşfetmek için önce albümlerini dinleyin, sonra gidip canlı dinleyin.

Cartel – 25 yıl olmuş

1995 yılına kadar Rap müziğini Türkçe yapan yoktu. “Denesek ya” diyen Almanya’ da doğup büyüyen üç ayrı Türk grubu Erci E., Karakan ve Cina-i Şebeke bir araya gelerek Cartel’i kurdular. Haksızlıklara tepkili sözleriyle, bunu planlamamış olsalar da, gurbetçinin çıkaramadığı ses oldular. Hiç beklemedikleri başka bir şeyse albümün Türkiye’de 500 bin satmasıydı. Barış Manço’dan da müzikal destek alan Cartel, Türkiye çapında verdikleri konserlerle dönemin gençleri tarafından büyük bir coşkuyla karşılandılar. Bu sayede de ana vatanlarını yakından tanıma fırsatı buldular. Daha sonra kendi yollarında devam ettiler ancak 2011’de Cartel olarak bir albüm daha yaptılar. O dönemi yaşayanların şarkıyı söyleme başlamaları için gazı verelim: “Cartel 1 numara, cehennemden çıkan çılgın Türk ! ”

Advertisement

Seden Gürel – Beyaz Şapkalı Kız artık 54 yaşında

1965 Ankara doğumlu Seden Gürel, yeni adıyla Seden Koçer on parmağında on marifet olanlardan. Asıl mesleği mimarlık. Çevirmenlik yapacak kadar iyi yabancı lisanı var. Ve inanılmaz bir sesi var. 90’larda pop müzik piyasasına ardı ardına giriş yapan şarkıcılar arasından sıyrılmak için sadece güçlü bir ses yeterli değildi. O çok popüler “imaj” meselesini de yakalamak gerekiyordu. Bu kelimeyi hayatımıza sokan modacı Neslihan Yargıcı’nın Seden Gürel için yarattığı “beyaz şapkalı kız” imajı yüzünden sanatçının gerçek saç rengini uzun süre bilemedik. 1992’de “Bum Bum”la yakaladığı çıkışı “Devlerin Aşkı” adlı parçaya yaptığı muazzam yorumla perçinlendi. 2008’de müzik piyasasından çekilmesine hala inanamayan hayranları onun gibi seslerin müziği bırakmasını haksızlık olarak tanımlıyor. Hadi geri gel Seden.

Aylin Livaneli – She is 53

Soyadı benzerliği değil, Zülfü Livaneli’nin öz be öz kızı. 1966 Ankara doğumlu güzeller güzeli Aylin Livaneli, ilkokulu Stockholm’de, liseyi Paris’te okuyan, üniversitede New York’ta edebiyat okuyan, sonra da Londra’da master yapan, aynı yıllarda İstanbul’a gelip, bir yandan şan dersleri alırken bir yandan da dönemin büyük gazetelerine köşe yazarlığı yapan, bir de deneme kitabı yayımlanan sade bir vatandaşımız. (!) Ailesindeki edebiyat ve müzik yeteneği damarlarında dolaşan Aylin Livaneli’nin çıkan ilk albümü İngilizceydi. Kliplerindeki ilginç dans figürleri ve yine İngilizce söylediği “Lorke” türküsüyle hafızalara kazınan Aylin Livaneli 2008 yılında son çıkardığı albümle müziğe resmi olarak veda etmiş olsa da zaman zaman babasının konserlerinde sahne alıp onunla şarkılar söylemeye devam ediyor.

Atılay Uluışık – Bizimkiler’in Ali’si 42 mi olmuş!

Türk televizyon tarihinin açık ara en ama en sevilen dizisi Bizimkiler’in Ali’si eminiz ki o dönem buluğ çağındaki birçok kızın rüyalarını süslemiştir. Kıvır kıvır saçlarıyla ve utangaç tavırlarıyla dizide oynamaya başladığında sadece 12 yaşında olan Atılay Uluışık tam 13 yıl boyunca dizide rol alarak hepimizin gözü önünde büyüdü ve sanki ailemizden biri oldu. 1977 Ankara doğumlu oyuncu henüz 6 yaşındayken Ali Poyrazoğlu’nun TRT’deki skeçlerinde rol almaya başlamış. Bizimkiler dizisinden sonra birçok dizide ve filmde rol alan Atılay Uluışık aynı zamanda ticarete atılmış ve başarılı olmuş. Bizim Ali’yi ekranda görmeyi özlediyseniz yeni çekilen Behzat Ç. bölümlerine alalım sizi.

Erdal Çelik – 61 ona çok yakışmış

1959 Ankara doğumlu olan Erdal Çelik’i ilk olarak 1985 yılında Emel Müftüoğlu’yla birlikte kurdukları Emel-Erdal ikilisiyle tanıdık. Türk Pop Müziğinin 90’lara geçişini başlatan bu başarılı projeden sonra 1991 yılında ilk solo albümünü çıkaran Erdal Çelik çok satan birkaç albüm daha çıkardıktan sonra 1995’ten 2017 yılına kadar hiç albüm yapmadı. Uzun süren sessizliğini “Ve Hayatımda…” adlı albümle 2017 yılında kıran Erdal Çelik, yalın ve güçlü sesiyle gerçek bir efsanedir. Daha önce duymadıysanız “Gülendam” parçasını dinlemenizi tavsiye ederiz. Şimdiki haliyle bize göre eskisinden daha da yakışıklı olan Erdal Çelik’in beyaz saçlarıyla çakır gözleri daha da mı parlıyor ne? Aktif bir şekilde konserler vermeye devam eden Erdal Çelik’e tek bir sözümüz var: “Cansın”!

Of Aman Nalan – 46’sında yine sahnelerde

Evet gerçekten de piyasaya çıkış adı buydu: Of Aman Nalan! 1994’te yayınladığı ilk albümüyle müzik piyasasına öyle bir giriş yaptı ki, onu bir dinleyen bir daha unutamadı. 1973 Eskişehir doğumlu Emine Nalan Tokyürek, konservatuarda kanun ve şan eğitimi gördükten sonra yaptığı albümlerde o dönem birçok hite imza attı. Söylediği her şarkıya görkemli sesiyle duygularını yansıtarak bir neslin kalbine kazınan Nalan, yıllar içinde birçok albüm yaptı ve aralıksız sahne aldı. 2012’deki son albümünden sonra bir süre ailesiyle vakit geçirmek için ara veren Nalan, 2019’da “Aşk Senin Neyine” adlı yeni bir albümle mekânın sahibi olarak geri geldi. Yeni albümündeki “Yaralandım” parçasının 1997’deki orijinalini de bir dinleyin deriz.

Serinin 5. Kısmı İçin Buraya Tıklayınız

Advertisement


Leave A Reply