Joel Peter Witkin Kimdir? Çirkinin Estetiğini Yakalayan Fotoğrafçının Hayatı

0
Advertisement

Joel-Peter Witkin kimdir ve ne yapmıştır? Çirkinin fotoğrafçısı Joel-Peter Witkin’in hayatı, biyografisi, sanat kariyeri ve fotoğrafları hakkında bilgi.

Joel-Peter Witkin

Joel-Peter Witkin

Joel-Peter Witkin, 13 Eylül 1939 yılında Brooklyn, New York’ta doğdu. Cam işi ile uğraşan Yahudi bir babası ve kimya alanında çalışan İtalyan bir annesi vardı. Annesi ve babası dini farklılıklar nedeniyle boşanma kararı aldı ve Witkin annesi ile birlikte kaldı.

Okula Brooklyn’deki Saint Cecelias’ta başladı. Daha sonra Grover Cleveland Lisesi’nde devam etti. Fotoğrafçılığa başlamasına neden olan olay ise henüz ilkokula gittiği yıllarda yaşandı: Bir pazar günü annesi ile birlikte kiliseye giderken Witkin korkunç bir kazaya şahit oldu. Bu kazada küçük bir kıza araba çarpmış, çarpmanın etkisi ile küçük kızın kafası koparak Witkin’in ayaklarına doğru yuvarlanmıştı. Bu olaydan oldukça etkilendi.

Joel Peter Witkin

İlk gördüğü fotoğraflar babasının ona gösterdiği gazete fotoğraflarıydı.

Bu fotoğraflarında etkisiyle Witkin 16 yaşında fotoğraf çekmeye başladı. Aynı yıl çektiği bir fotoğraf Edward Steichen tarafından satın alınarak Modern Sanatlar Müzesi (MoMA), New York’ta sergilendi. Çok genç yaşta elde ettiği başarı ile Witkin bu alanda kendini geliştirmeye devam etti.

Advertisement

Bir laboratuvarda renkli baskı elemanı olarak çalışmaya başlayan Witkin, 1961 yılında orduya katıldı. Orduda da fotoğrafçılığa devam etti. Askeri kazaları belgesel olarak çekerek arşivleyen bir grubun yöneticiliğini yaptı.

Askerden sonra New York’a dönerek fotoğrafçılık alanında kendini geliştirmeye devam etti. 1976 yılında New Mexico Üniversitesi fotoğraf bölümünden mezun oldu.

Joel-Peter Witkin

Tepki çeken öpücük fotoğrafı

Witkin çektiği sıra dışı fotoğraflarda çoğunlukla ölüm temasını işledi.

Bu tema için morgdan aldığı kadavralarla çalışmalar yapan Witkin, “The Kiss” adını verdiği fotoğrafla ise büyük tepki çekti. Fotoğrafta kafası otopsi için ikiye bölünen bir kadavra vardı. Vitkin bu parçaları öpüşüyorlarmış gibi yerleştirmiş ve fotoğraflamıştı.

Witkin resme de oldukça büyük bir ilgi duydu. Çektiği fotoğrafların bir kısmında ünlü ressamların tablolarından esinlendi. Esinlendiği tablolardan biri Boticelli’nin “Venüs’ün Doğuşu”dur. Boticelli tarzını fotoğraf ile yansıtan Witkin, 1988 yılında çektiği fotoğrafın adını “Gods of Earth and Heaven” koydu.

Sanat hayatı boyunca, vücudu deforme olmuş kişilere karşı ilgi duyan Witkin, toplum tarafından dışlanmışları fotoğraflamayı tercih etti. Gazeteye verdiği bir ilan ile büyük tepki çekti. Verdiği ilan şu şekildeydi: “Cüceler, vücut bozuklukları olanlar, devler, kamburlar, transseksüeller, sakallı ve çok kıllı kadınlar. Kuyruklu, boynuzlu, kanatlı, dört memeli kadınlar, Doğumdan dolayı sakat kalmışlar… Kolu, bacağı, burnu, kulağı, memesi kopmuş herkes. Aşırı derecede büyük her türlü organı olan herkes. Her tarzda garip ve değişik görünümü olanlar. Ölüler, ölü doğmuş her türlü canlı biçimleri. Hermafroditler… Aşağıdaki telefon ile temasa geçsin.”

Witkin, günümüzde Albuquerque’de şehirden uzakta bir çiftlik evinde sakin bir hayat sürmektedir.

Advertisement


Leave A Reply