Bisiklet Nedir? Bisikletin İcadı ve Gelişimi

3
Advertisement

Bisiklet nedir? Bisiklet nasıl icat edilmiştir ve bisikletin tarihsel gelişimi nasıl olmuştur. İlk ticari bisiklet ne zaman imal edilmiştir.

Bisiklet Nedir? Bisikletin İcadı ve Gelişimi

Bisiklet, insan gücüyle hareket eden taşıtların en faydalısı ve en çok kullanılanılanıdır. Bisikletin hareketi ortadaki iki pedalın yardımıyla sağlanır. Pedallar büyük ayna dişlisini çevirir, bu dişlinin hareketi bir zincirle arka tekerleğe iletilir.

Bisiklet hareket halindeyken binici dengesini gidon yardımıyla sağlar. Bisiklet sağa doğru düşecek gibi olursa gidon hafifçe sağa, sola düşecek olursa sola çevrilir. Bisiklet hızlı giderken denge binicinin hafifçe sağa veya sola yatmasıyla sağlanır.

Bisikletin İcadı ve Gelişmesi

Bize çok basit bir taşıt gibi görünen bisiklet 100 yıllık bir gelişme sonunda bugünkü halini almıştır. Bisiklet ilk defa 18. yüzyılın sonlarında yapıldı. Bu ilk bisiklet tamamen tahtadandı. Binici ayaklarıyla yere basıp iterek yürütürdü. 19. yüzyılın ilk yarısında Almanya, Fransa ve İngiltere’de çeşitli adlar bisikletler üretildi. Bunlarda pedallar daima ön tekerleğe bağlı bulunuyordu. 1816’da Fransa’da Niepce “céléripède” aynı yıl Almanya’da Karl Drais “draisine” adını verdikleri bisiklet çeşitlerini geliştirdiler.

Bisikletin ilk yaygın şekli 1865’te Pierre Laliement adlı bir Fransız tarafından yapıldı. Bu bisikletler M. Michaux firması tarafından “Michaux” markasıyla satışa çıkarıldı. Bisikletin satış için ilk yapılışı budur. Bu tipe «vélocipède» (velosipet) deniyordu. 1870’de bisikletin çok daha başka bir biçimi geliştirildi. Bunun ön tekerleği çok büyük arka tekerleği çok küçüktü. Ön tekerlek yüksekliğinin 150 santimetreyi bulduğu olurdu. Binici ön tekerleğin üstünde otururdu. Bu bisikletler de tamamen madeniydi, tekerlekleri de kauçuk kaplıydı.

Advertisement

Bisiklet bugünkü biçimini 1876’da aldı. Bu yeni tipte her iki tekerleğin boyu aynıydı pedalların meydana getirdiği hareket arka tekerleğe veriliyordu. 1889’da hava ile şişirilmiş lastikler kullanılmaya başlandı. O günden bu yana da bisiklet hızla gelişti.

Bisiklet bugün dünyanın her yanında çok geniş ölçüde kullanılmaktadır. Bilhassa Belçika, Hollanda, Danimarka gibi arazisi düz ülkelerde, Almanya’da, Japonya’ da ve daha birçok yerlerde milyonlarca insan işine giderken veya gezme amacıyla bisikletten faydalanır. Yalnız Amerika Birleşik Devletleri’nde 60.000.000’dan fazla insan bisiklet kullanır.

Bisikletin icadından sonra buna motor takmak da düşünüldü. İlk defa 1885’te benzin motoru ile çalışan bir bisiklet yapıldı. 1894’ten sonra tek silindirli bisiklet motorları gelişti. Bugün doğrudan doğruya bisikletlere takılacak şekilde çeşitli motorlar da yapılmaktadır.


3 yorum

  1. çok uzun ama güzel uzun olduu için yazamam biraz daha ksa olsaydı yazard çok teşkür ederi

Leave A Reply