Bitkilerle Kaplı Evler ve Binalar ve Çevreye Etkileri

0

Sarmaşık, gül, çiçek, yeşillik, bilumum güzelliklerle kaplanmış ev, bina duvarları, resim, fotoğraf galerisi.Bitkilerle Kaplı Evler, binalar.

Bitkilerle Kaplı Evler – Binalar Resim Galerisi

Bitki örtüsü ve yeşillik halılarıyla kaplı binalar dünyanın her yerinde filizleniyor. Peki bu binaların gözlerimize sunduğu güzel manzaranın dışında ne gibi yararları var?

Bitkilerle Kaplı Evler

Her şeyden önce: bitkiler karbondioksiti havadan çeker ve oksijene dönüştürür. Sıkışık kentsel alanlarımızdaki yeşil alanların az olmasından dolayı, çalıları ve ağaçları binalara taşımak, bu temel işlemin etrafımızda devam etmesini sağlamanın bir yoludur.

Bitkiler İle Kaplı Bir Ev

Yeşil kaplamalar, kurum ve toz da dahil olmak üzere havadaki diğer kirleticileri de önemli ölçüde azaltabilir. Araştırmalar masanızdaki bir bitkinin bile evinizin içindeki havanın kalitesini artırabileceğini göstermiştir.

Bitkilerle Kaplı Evler

Yeşil binalar aynı zamanda ısının çok yükek olduğu yerlerde şehirlerimizi, binaları ve yolları, “kentsel ısı etkisini” engelleyerek serinletiyor.

Bitkilerle Kaplı Evler

Araştırmalar bitki örtüsü ile kaplı çatıların yazın çok sıcak zamanlarında binanın serinliğini koruyacağını ancak bitkisiz çatılara sahip binaların ise çok daha fazla ısınacağını gösteriyor.

Bitkilerle Kaplı Evler

Isınan gezegenimizde sıcaklığın etkisini azaltmak için binaların bitkiler ile kaplanması güzel bir çözüm gibi görünüyor.

Bitkilerle Kaplı Evler

Bu yeşil kaplamaların sağladığı gölge sayesinde iç ortam sıcaklıkları da sıklıkla azalır ve cepheler doğru şekilde kaplanırsa, gürültü kirliliği de absorbe edilebilir.

Bitkilerle Kaplı Evler

Hemen belirgin olmayan bir diğer olumlu etki ise, daha iyi drenajdır – yağmur suyunu emmek ve suyun gökyüzünden toprağa gitme zamanını geciktirmek için bitkiler ve çalılarla, kaplı yerlerde, taşkınların zararlı etkileri o kadar şiddetli değildir.

Bitkilerle Kaplı Evler

Aynı zamanda daha fazla yeşilliğe (ve daha temiz havaya) sahip olan ofis çalışanları için daha iyi refah, artı böceklerin ve bitkilerin gelişmesine izin veren daha çeşitli kentsel ekoloji oluşuyor.

Bitkilerle Kaplı Evler

Daha çevre dostu, daha temiz, daha sessiz, daha güvenli, daha serin ve çalışmak için daha keyifli olan şehirler için binalarda yeşil kaplamalar uygulanabilir.

Bitkilerle Kaplı Evler


Leave A Reply