Böbreküstü Bezinin Görevleri Nelerdir? Salgıladığı Hormonlar ve Özellikleri

8
Advertisement

Böbreküstü bezleri nelerdir, nerede bulunur? Böbreküstü bezlerinin salgıladığı hormonlar nelerdir, ne işe yarar, görevleri.

Böbreküstü Bezi

Böbreküstü bezleri, adından anlaşılacağı gibi böbreklerin üstünde yer alır. Kabuk ve öz diye iki bölümde incelenirler. Kabuk bölgesinden “kortizol” hormonu salgılanır. Bu hormon aminoasitlerden glikoz sentezini uyarır. Kana yeterli kortizol salgılanmazsa deride renk maddelerinin sayısı artar ve garip bir kahverengileşme görülür. Buna “Addison” hastalığı denir. Bu hastalarda iştahsızlık, halsizlik ve kaslarda zayıflama görülür.

Böbreküstü bezlerinin öz bölgesinden “adrenalin” hormonu salgılanır. Adrenalin; kan damarlarını daraltır, yürek atışını hızlandırır, karaciğerde glikojenin glikoza hidrolizini hızlandırır. Adrenalinin karaciğerde glikojenin glikoza parçalanmasını hızlandırması, kanda glikoz miktarının sabit tutulmasında önemli rol oynar.

Adrenal bezler ( suprarenal bezler olarak da bilinir ), adrenalin ve steroidler aldosteron ve kortizol dahil olmak üzere çeşitli hormonlar üreten endokrin bezleridir. Böbreklerin üzerinde bulunurlar . Her bezde steroid hormonları üreten bir dış korteks ve bir iç medulla bulunur. Adrenal korteksin kendisi üç ana bölgeye ayrılır: zona glomerulosa , zona fasciculata ve zona reticularis.

Adrenal korteks üç ana tip steroid hormonu üretir : mineralokortikoidler , glukokortikoidler ve androjenler . Zona glomerulosa’da üretilen mineralokortikoidler (aldosteron gibi), kan basıncının ve elektrolit dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur . Glukokortikoidler kortizol ve kortizon , zona fasciculata’da sentezlenir; işlevleri metabolizmanın düzenlenmesini ve bağışıklık sisteminin baskılanmasını içerir. Korteksin en iç tabakası olan zona reticularis, gonadlarda tamamen işlevsel seks hormonlarına dönüştürülen androjenler üretir.ve diğer hedef organlar. Steroid hormonlarının üretimine steroidogenez denir ve kortikal hücrelerde meydana gelen bir dizi reaksiyon ve süreci içerir. Medulla, stres durumlarında vücutta hızlı bir yanıt üretme işlevi gören katekolaminleri üretir.

Advertisement

Bir dizi endokrin hastalık , adrenal bezin işlev bozukluklarını içerir. Kortizolün aşırı üretimi Cushing sendromuna yol açarken yetersiz üretim Addison hastalığı ile ilişkilidir . Konjenital adrenal hiperplazi , endokrin kontrol mekanizmalarının düzensizliği ile üretilen genetik bir hastalıktır. Adrenal dokudan çeşitli tümörler ortaya çıkabilir ve genellikle diğer hastalıklar aranırken tıbbi görüntülemede bulunur.

Tarih

Bir İtalyan anatomist olan Bartolomeo Eustachi , 1563–4’te adrenal bezlerin ilk tanımıyla tanınır.  Ancak, bu yayınlar papalık kütüphanesinin bir parçasıydı ve kamuoyunun dikkatini çekmedi, ilk olarak 1611’de Yaşlı Caspar Bartholin’in çizimleriyle alındı.

Adrenal bezler, böbreklere göre konumlarına göre adlandırılır. “Adrenal” terimi, Latince “yakın” ve ren , “böbrek” sözcüklerinden gelir. Benzer şekilde, Jean Riolan the Younger’ın 1629’da adlandırdığı şekliyle “böbrek üstü” Latince supra “yukarıda” ve ren “böbrek” sözcüklerinden türetilmiştir . Bezlerin böbrek üstü doğası, anatomistlerin bezlerin kanalsız yapısını ve olası salgı rollerini netleştirdikleri için 19. yüzyıla kadar gerçekten kabul edilmedi – bundan önce, bezlerin gerçekten böbrek üstü mü yoksa böbreklerin bir parçası mı olduğu konusunda bazı tartışmalar vardı.

Adrenal bezler üzerine en çok tanınan çalışmalardan biri 1855 yılında İngiliz doktor Thomas Addison tarafından yayınlanan On the Constitutional and Local Effects of Disease of the Suprarenal Capsule adlı kitapla geldi . Addison monografisinde, Fransız doktor George Trousseau’nun daha sonra Addison hastalığı olarak adlandıracağı şeyi tanımladı, bugün hala adrenal yetmezlik durumu ve bununla ilgili klinik belirtiler için kullanılan bir ad. 1894’te İngiliz fizyologlar George Oliver ve Edward Schafer , adrenal ekstraktların etkisini incelediler ve baskılarını gözlemlediler.Etkileri. Sonraki yıllarda birkaç doktor Addison hastalığını tedavi etmek için adrenal korteksten alınan özler ile deneyler yaptı. Edward Calvin Kendall , Philip Hench ve Tadeusz Reichstein daha sonra adrenal hormonların yapısı ve etkileri üzerindeki keşiflerinden dolayı 1950 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’ne layık görüldü.


8 yorum

Leave A Reply