Boğa ve Ayı Piyasaları Nelerdir? Özellikleri ve Açıklaması

0
Advertisement

Büyük borsa endekslerinde% 20’nin üzerinde artış hareketi boğa piyasasını karakterize ederken, aynı miktarda aşağı yönlü hareket ayı piyasası olarak adlandırılmaktadır.

Küresel ekonomi, COVID-19 kriziyle mücadele etmek için dünyadaki güçlü önlemlerin bir sonucu olarak oldukça endişe verici bir dönüş yaptı. Birçok alan krizi engellemek için iyi bir iş çıkarmış olsa da, bu tür azaltma taktikleri borsalar da dahil olmak üzere ekonominin çeşitli yönlerini zorlamaktadır. Yılın başında, borsa muazzam bir ralli yaşadı ve yatırımcılar inanılmaz getiriler elde etti. Bununla birlikte, COVID-19’un ciddiyeti daha açık hale geldikçe işler oldukça hızlı bir şekilde dönüştü. Pazar Mart ayına kadar dik bir düşüş gösterdi ve Nisan ayında aşağı yönlü sarmalına devam etti.

2020 boğa piyasası olarak başladı, ancak ilk çeyrekte ayı bölgesine girdi. Boğadan ayıya bu geçiş kapsamlı bir şekilde analiz edilmiş olsa da, ortalama bir çok insan bir boğa veya ayı piyasasının ölçümlerini merak edebilir. Ayrıca, neden hayvan referansları?

Boğa ve Ayı Piyasaları Nelerdir? Özellikleri ve Açıklaması

Kaynak: pixabay.com

Ayı ve Boğa Piyasalarının Tanımı

Resmi bir tanım için birkaç kaynaktan biri olan Sperandeo’ya göre, bir boğa piyasası hisse senedi endekslerinde uzun vadeli bir yukarı yönlü hareket ile karakterize edilirken, endeks değerlerinde düşüş eğilimi ayı piyasası olarak adlandırılıyor. Yatırımcılar, bir boğa piyasası veya bir ayı piyasası olarak sınıflandırılmak üzere, bu tanımın, büyük hisse senedi endekslerinde yukarı veya aşağı yönde% 20’lik bir eşiği içerecek şekilde ince ayar yapmıştır.

Bu genellikle bir fikir birliği olsa da, büyüme veya düşüşün ölçülebileceği zaman çizelgesi gibi,% 20’lik rakam tamamen keyfidir. Esasen, S&P 500, FTSE 100 veya Dow Jones Sanayi Ortalaması gibi hisse senedi endekslerini gözlemlediğimizde, birkaç haftadan birkaç yıla kadar belirli bir süre boyunca% 20’den fazla değer artar veya bu miktarda azalır. yıl, biz buna sırasıyla bir boğa ya da ayı piyasası diyoruz.

Ayı Piyasasının Evreleri

Bir ayı piyasasının gelişimi dört ana aşamada sınıflandırılabilir. İlk aşamada, hisse senedi önemli yükseklere ulaştığından yatırımcı hissi sağlam ve kendinden emin. Yatırımcılar piyasadan hızlı bir şekilde çıkıp muazzam kazançlarının keyfini çıkarabilirler. İkinci aşamada hisse senedi fiyatları keskin bir şekilde düşmeye başladı. Yatırımcılar paniğe kapılır ve his hızla daha kötümser hale gelir. Bu evre kapitülasyon olarak da bilinir. Üçüncü aşamada, spekülatörler pazara girer ve hisse senedi alım satım hacimlerini geliştirir. Dördüncü aşamanın başlangıcında hisse senedi fiyatları düşmeye devam etmekle birlikte, düşüş daha yavaştır. Düşük hisse senedi fiyatları, yatırımcıları tekrar alım yapmaya başlatır. Sonunda yatırımcı hissi istikrar kazanır ve hisse senedi fiyatları yükselmeye başlar.

Advertisement
Boğa ve Ayı Piyasaları Nelerdir? Özellikleri ve Açıklaması

Kaynak: pixabay.com

Boğa Piyasasının Aşamaları

Boğa piyasası, gayri safi yurtiçi hasılada (GSYİH) güçlü büyüme ve işsizlik düşüşü ile birlikte hisse senedi fiyatlarında istikrarlı bir artışla başlar. Şirketler sağlıklı karlar bildirdikçe yatırımcı güveni artmaya başlar. İkinci aşamada, hisse senedi talebi pozitiftir ve birçok ana hisse senedi endeksi yükselişini sürdürmektedir. Üçüncü aşamada, daha fazla girişim pozitif yatırımcı hissi nedeniyle halka açılmaya teşvik edildiğinden halka arz faaliyetinde önemli bir artış var. Dördüncü aşamada, hisse senetleri tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşma eğilimindedir ve bazı yatırımcılar kazançlarını gerçekleştirerek piyasadan çıkmaya başlar.

Ayılar ve Boğaların Kökeni

Merriam-Webster, borsa jargonunda “ayı” kullanımının önce geldiğini belirtiyor. Etimologlar, insanları “ayı yakalamadan ayının derisini satmamaya” ikna eden eski bir atasözü tanımladılar. Bir ayı yakalamadan önce alıcılardan ayı cildi için para alacak olan tüccarların hikayelerinden kaynaklandığına inanılıyor. Bu terim, borsa düşüşü üzerine bahis yapan spekülatörlere göre 1720 Güney Denizi Baloncuğu döneminde finansta popülerlik kazandı.

1711 yılında kurulan South Sea Company, İspanyol Güney Amerika kolonileriyle işlem gören ve halka açık bir şirketti. 1720 Ocak ve Haziran ayları arasında şirketin hisseleri 128 £ ‘dan hisse başına 1050 £’ a kadar yükseldi. Bunun başlıca nedeni, şirket yöneticileri tarafından başarısı ve kârlılığıyla ilgili sayısız iddia idi. Ancak, Eylül geldiğinde, bu iddiaların yanlış olduğu ve hisselerin 175 £ ‘a düştüğü görülmüştür. Sir Isaac Newton da dahil olmak üzere birçok yatırımcının servetinin çoğunu kaybettiği ilk borsa “balonu” idi. Bu, dünyanın ilk kaydedilmiş ayı piyasası olarak düşünülebilir!

Boğa ve Ayı Piyasaları Nelerdir? Özellikleri ve Açıklaması

Kaynak: pixabay.com

Boğa, borsa jargonundaki yerini ayının değişmesi ego olarak buldu. 1720’de Alexander Pope tarafından yazılan bir şeye dayanan bir ayı ve boğa karşıtlarının görüntüleri.

“Gelin Güney Denizi kadehi dolu;
Stoklarımızdaki tanrılar ilgilenir:
Europa, Bull’u kabul etti,
Ve Jove sevinçle Ayıyı söndürür. ”

Ancak, terimin kökeni hakkında alternatif bir açıklama vardır.

Advertisement

Boğa ve Ayıların Alternatif Kökeni

Bazıları, ayılar ve boğaların, her bir hayvanın avlarına saldırma yöntemine dayanarak borsa trendlerini temsil etmek için seçildiğini söylüyor. Ayı, hisse senedi piyasasının düşüş trendine benzeyen pençesi ile güçlü bir aşağı doğru tokatlanır. Öte yandan, boğa boynuzlarını avına saldırmak için borsada yükselen bir eğilime benzer şekilde yukarı doğru iter.

Yine başka bir teori, terimlerin, işlem hacmi ve sıklığı yüksek olduğunda tüccarların “boğa” (bültenler) gönderecekleri Londra Borsası’nın ilk günlerinden geldiğini belirtmektedir. Alternatif olarak, alım satım faaliyetinin yavaş olduğu günlerde, bülten tahtası “çıplak” kalır.

Olumlu bir ipucu

Asger Lunde ve Allan Timmermann’ın araştırmasına göre, bir ayı piyasası ne kadar uzun olursa, sona erme olasılığı o kadar yüksek olur. Buna karşılık, bir boğa piyasası ne kadar uzun olursa, fesih olasılığı o kadar düşük olur. Esasen, stoklarınız ne kadar uzun süre azalırsa, düşüşün durma olasılığı da o kadar artar. Stoklarınız ne kadar uzun olursa, dalgalanmanın devam etme şansı o kadar artar!

Bu COVID-19 krizinde ne kadar karanlık görünse de, şafaktan önce her zaman en karanlık olduğunu unutmayın.


Leave A Reply