Boğulma Nedir? Boğulma Çeşitleri Nelerdir? Kısa Açıklamaları İle Boğulma

0
Advertisement

Boğulma nedir? Boğulma çeşitleri nelerdir? Boğulmaya sebep olan gazlar nelerdir? Havasızlıktan ve zehirli hava le boğulmalar hakkında bilgi

Akciğerlerin ihtiyacı olduğu havayı alamamaları dolayısıyla kalbin durmasından ileri gelen ölüm halidir.

Sebepleri bakımından ikiye ayrılır:
1 ) Her hangi bir engel yüzünden havanın solunum organlarına girememesinden ileri gelen boğulmalar.
2) Solunuma elverişsiz (bozuk veya zehirli) havanın ciğerlere girmesinden meydana gelen boğulmalar.

Boğulma

1— Havasızlıktan boğulma:

Havanın solunum organlarına girmesinin önlenmesi çeşitli sebeplerden ileri gelir. Asılma, suda boğulma, solunum yollarının sıkışması, akciğer kanamaları, boğaza bir şey kaçması gibi.Her hangi bir sıvının solunum organlarına girerek akciğer keseciklerini ve solunum yollarını tıkaması boğulmaya sebep olur. Normal olarak bir insan nefes almadan bir dakikadan fazla su altında kalamaz. Bu zamanın sonunda artık irade solunumu durduramaz olur ve şahıs derin bir soluk alır. Bu soluk şüphesiz solunum yollarını su ile doldurur kan oksijensiz kalır. Solunum sistemine giren su bronşların fazla miktarda salgı yapmasına sebep olur. Su, müküs ve hava birbirine karışarak bir köpük meydana getirir. Bu yüzden solunum sistemine su dolan insan sudan çıkarılsa bile bu köpük yüzünden soluk alamaz.

Duman

Advertisement
2— Zehirli hava ile boğulma:

Atmosferin solunuma en elverişli bir bileşimi vardır. Bu bileşim oranlarındaki değişiklik vücuda zararlı etkiler yapar. Özellikle karbon monoksit ve karbon dioksit miktarının artması boğulmalara sebep olur.

Havada çok fazla miktarda karbon monoksit bulunursa insan hemen yere yıkılır, birkaç dakika içinde ölür. Şiddetli zehirlenmelerde başağrısı, kusma ve kıvranmalar görülür. Daha sonra insan kendini kaybeder, felçler belirir. Hafif zehirlenmelerde ise insan kendini kaybetmez ancak bu zehirlenme sinir sisteminde bazı arızalar bırakabilir. Karbon monoksit ağır ağır ve devamlı alındığı takdirde sinir bozuklukları, kansızlık/zihni uyuşukluk yapar.

Karbon monoksit kömürün eksik yanmasından meydana gelir. Odun veya kok kömürü açıkta yakıldığı zaman olduğu gibi havagazı ile de karbon monoksit zehirlenmeleri olabilir. Maden ocaklarındaki grizu patlamaları sonunda da karbon monoksit meydana gelir. Bu gazla ölüm soba, ocak, mangal, maltız gibi ısınma vasıtalanndaki kömürün iyi yakılmaması, havagazı borularında kaçak olması gibi sebeplerden oluşur.

Karbon dioksitin etkisi karbon monoksit kadar şiddetli değildir. Havadaki karbon dioksit % 8-9’u bulursa o zaman boğulma tehlikesi baş gösterir. Karbon dioksit daha çok çukur yerlerde toplanır. Kuyu ve lağımlarda çalışan işçilerin karbon dioksitle zehirlenerek öldükleri görülmüştür.

Bu iki gazdan başka boğulmaya sebep olan diğer gazlar, azot oksit, kükürt dioksit, metan, kükürtlü hidrojen vs. dir.

Advertisement


Leave A Reply