Bolero (Maurice Ravel) Hakkında Bilgi, Bolero Eserinin Özellikleri Nelerdir

0
Advertisement

Maurice Ravel tarafından bestelenen Bolero özellikleri nelerdir? İlk ne zaman ve nerede yorumlanmıştır? Bolero hakkında bilgi.

BOLERO

İlk yorumu: 1930 Paris.
Bestecinin bu pek ünlü yapıtı 1928 yılında çağın ünlü dansçısı İda Rubinstein için bestelenmiştir. Bolero, genellikle sanıldığı gibi konser parçası değil, bale müziğidir. Bir İspanyol içki evinde ortada yer alan Büyük masa üzerindeki kız, çevresindekileri dansa çağırır ve «Bolero» başlar. Kararlı tempoda, sınırlı biçimde, gene sınırlı melodi, armoni ve ritm-le işlenmiş bir eserdir «Bolero». Tek değişiklik orkestra tınısında görülür; «tema»nın, her tekrarında topluluğa yeni bir çalgı katılır ve ses bileşiminin rengini değiştirir. Sonlara doğru beklenmeyen bir «modulation» gerginliğin birikimini boşaltır ve parça biter. Ravel şöyle der yapıt çin: «Gerçek bir biçim yoktur, gelişim yoktur, «modulation» pek azdır. Padilla’vari (İspanyol bestecisi, «Valencia» adlı foxtrot’un yazarı) bir tema ve orkestranın ritminden kuruludur tüm partisyon.» Bolero, ilk çalınışından sonra hızla her iklime yayılmış, isterik bir «Bolero» modası almış yürümüştür.


Maurice Ravel kimdir ve ne yapmıştır? Maurice Ravel hayat hikayesi, eserleri, besteleri, ile ilgili bilgi.

Maurice Ravel

Maurice RAVEL Kimdir?

7 Mart 1875, Ciboure — 28 Aralık 1937, Paris

Fransız bestecisidir. Debussy ve Satie yanında 20. yüzyıl Fransız müziğinin başlıca devrimcilerinden. Paris Konservatuarında Fauré’nin öğrencisi olarak eğitim görmüş, 1901 yılında Roma Ödülü ikinciliğini kazanmıştır. Genç yaşında Debussy etkisinde kalmış, izlenimci okulun davranış ve prensiplerini 18. yüzyıl Fransız müziği etkileriyle birleştirmiş, işçiliğindeki titizlik ve anlatımdaki soğukkanlılık bakımından bir klasikçi olarak ün yapmıştır. 1901 yılında Debussy etkisinde yazmış olduğu «Jeux d’Eau – Su Oyunları», o yıllara kadar empresyonizmin prensiplerini henüz piyanoya uygulamamış ve Piyano müziğinde çığır açıcı yapıtlarını henüz vermemiş olan Debussy’yi ilgilendirmiştir.

Advertisement

Ravel, piyano müziğinde Liszt’in, orkestra müziğinde ise Rimski-Korsakov’un izleyicisi olarak tanınır. 1928 yılında Amerika’ya gitmiş, caz müziğiyle ilgilenmiş, bu ilgiyi piyano konçertolarında yansıtmıştır. Aynı yıl kendisine Oxford Üniversitesi fahri müzik doktorluğu verilmiş, 1934 yılında Fontainebleau’daki Amerikan Konservatuarının yöneticiliğine getirilmiştir. Hastalığı yüzünden bu görevi sürdürememiş, 1937 yılında bir beyin ameliyatı sonucunda ölmüştür.

Yukarıda adı geçenlerden başlıca yapıtları:

«L’Heure Espagnole – İspanyol Saati» ve «L’Erfant et les Sortilèges -Çocuk ve Büyücüler» adlı operalar, «Daphnls et Chloé» adlı bale müziği, orkestra için «Rapsodie Espagnole», «Bolero», «La Valse» piyano için «Miroirs», «Gaspard de la Nuit». Önce piyano ¡cin yazdığı, sonra orkestra için düzenlediği; «Le Tombeau de Couperin -Couperin’in Mezarı», «Ma Mére l’Oy – Kaz Ana». Yaylı dörtlü, keman ve piyano için sonat, keman ve viyolonsel için sonat, keman ve orkestra için «Tzigane».


Leave A Reply